مقررات منع رفت و آمد در تایلند تمدید شد

سربازان در بانکوک
Image caption نظامیان به منظور برقراری آرامش به گشت زنی در پایتخت ادامه می دهند

به منظور خاتمه دادن به مقاومت مخالفان مسلح دولت تایلند، مقررات محدودیت رفت و آمد در پایتخت و نقاط دیگری از این کشور تمدید شده است.

روز پنجشنبه، 30 اردیبهشت (20 مه)، مقامات امنیتی تایلند هشدار دادند که با وجود تلاش نیروهای ارتش در خلال روز و شب گذشته برای "بازگرداندن امنیت به کشور"، هنوز هم تعدادی از "افراطیون مسلح" مخالف دولت در چند ساختمان در نزدیکی معبدی در بانکوک، پایتخت، پناه گرفته اند و در نتیجه، نقاط اطراف این محل همچنان نا امن است.

روز گذشته و پس از آنکه چند تن از رهبران مخالفان به منظور جلوگیری از ادامه درگیری مسلحانه و خونریزی، خود را به ماموران پلیس تسلیم کردند، گروهی از معترضان به منظور آغاز دور جدیدی از تظاهرات در معبدی در مرکز بانکوک تجمع کردند اما نظامیان با ورود به این محل، از برگزاری تظاهرات جلوگیری به عمل آوردند.

این معبد محل اقامت صدها زن، کودک و افراد سالمند بود که در روزهای قبل به منظور شرکت در تظاهرات مخالف دولت ظاهرا از نقاط مختلف تایلند به بانکوک سفر کرده بودند.

در اوایل روز گذشته، اکثر معترضان به تبعیت از درخواست رهبران خود پراکنده شدند اما شماری از آنان تاکید کردند که تا سرنگونی دولت به تظاهرات اعتراضی و عملیات مسلحانه علیه نظامیان ادامه خواهند داد.

در درگیری بین نظامیان و مخالفان دولت طی شبانه روز گذشته، دست کم هفت نفر کشته و تعداد نامعلومی زخمی شده اند.

در این مدت، چندین ساختمان، از جمله یک مرکز خرید معروف، تعدادی فروشگاه، هتل، بانک و مراکز دولتی، هدف حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت و به آتش کشیده شد و با فرارسیدن ساعات شب، هنوز بعضی از این ساختمان ها در شعله های آتش می سوخت.

سخنگوی ارتش تایلند با صدور بیانیه ای در روز پنجشنبه گفته است که تعداد افراد مسلحی که در داخل معبد سنگر گرفته اند مشخص نیست اما به منظور خاتمه دادن به خشونت، امشب نیز پایتخت و حدود یک سوم از مناطق تایلند بازهم تحت مقررات منع رفت و آمد قرار خواهد داشت.

خواست مخالفان

به گفته خبرنگاران، نظامیان توانسته اند در طول شب گذشته اکثر سنگرهای خیابانی مخالفان را برچینند و از ساعات اولیه بامداد پنجشنبه، به گشت زنی در نقاط حساس شهر پرداخته اند.

Image caption تعدادی از مراکز عمومی و فروشگاههای پایتخت هدف حمله و غارت قرار گرفت

گاه از بعضی نقاط شهر صدای شلیک گلوله به گوش می رسد اما مشخص نیست که آیا این به معنی تبادل آتش بین نظامیان و مخالفان است و یا اینکه سربازان به منظور تاکید بر حضور خود، به تیراندازی هوایی مبادرت می کنند.

مقامات دولتی عملیات مسلحانه مخالفان قرمزپوش را "جنایت سازمان یافته" توصیف کرده و گفته اند که برای مقابله با این افراد، دهها واحد پلیس و ارتش را وارد عملیات کردند.

به گفته آنان، در جریان این عملیات، مقادیری اسلحه، مهمات و مواد منفجره نیز کشف شد اما در مورد تعداد بازداشت شدگان احتمالی این عملیات اطلاع دقیقی انتشار نیافته است.

برخی از گزارش های تصویری اقدام نیروهای امنیتی در بازداشت قرمزپوشان را نشان می دهد اما معلوم نیست که آیا این افراد آزاد شده یا به بازداشتگاه انتقال یافته اند.

در حالیکه طرفداران تندرو دولت احتمالا بر محاکمه مخالفان مسلح، به خصوص رهبران آنان تاکید خواهند کرد، برخی ناظران گفته اند که چنین اقدامی مانع از دستیابی به تفاهم با مخالفان می شود و در نتیجه، امکان از سرگیری نا آرامی را در پی دارد.

تظاهرات مخالفان دولت در بانکوک از اواسط ماه مارس - حدود دو ماه قبل - و با درخواست کناره گیری دولت آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید آغاز شد و با رد این درخواست، به خشونت گرایید.

در طول یک هفته اخیر، تظاهرکنندگان به سنگربندی خیابانی و حمله به نیروهای دولتی با استفاده از انواع اسلحه گرم، از جمله نارنجک های دست سازد، مبادرت کردند.

آینده مبهم

همزمان، در تعدادی دیگر از مناطق تایلند نیز تظاهرات و درگیری هایی به حمایت از تجمع مخالفان در پایتخت آغاز شد.

گفته می شود که در طول دو ماه تظاهرات و درگیری خشونت آمیز، بیش از هفتاد نفر که اکثر آنان از تظاهرکنندگان بوده اند، جان خود را از دست داده اند و خسارات گسترده ای به تاسیسات شهری پایتخت وارد آمده است.

Image caption پادشاه تا کنون عاملی در حفظ ثبات سیاسی تایلند محسوب می شده است

همچنین، نا آرامی ها سیاسی اخیر به صنعت توریسم، که یکی از منابع اصلی درآمد ارزی تایلند است خسارت عمده ای وارد کرده در حالیکه دولت این کشور با بحران رکود اقتصادی هم مواجه است.

در حالیکه به نظر می رسد که ارتش سرانجام موفق شده است آرامش را به پایتخت بازگرداند، تعدادی از رهبران سیاسی مخالف دولت گفته اند که مبارزه برای برکناری دولتی که، به گفته آنان فاقد مشروعیت است، خاتمه نیافته و ادامه خواهد داشت.

به گفته ناظران، در چنین صورتی این کشور با خطر قطبی شدن بیشتر گرایش های سیاسی و در نتیجه، یک دوره طولانی نا آرامی و بی ثباتی مواجه خواهد شد.

در گذشته، ارتش هنگام بروز بحران سیاسی، با دست زدن به کودتا، زمام امور را تا فراهم آمدن شرایط برای بازگشت غیرنظامیان به صحنه سیاست در دست می گرفت در حالیکه پادشاه تایلند، که از احترام و اعتبار ویژه ای نزد اکثر مردم برخوردار است، با حمایت تلویحی و یا دست کم عدم مخالفت با چنین اقدامی، به آن نوعی مشروعیت می بخشید.

با توجه به حوادث هفته های اخیر و چالش مسلحانه در برابر نظامیان، این نگرانی وجود دارد که ممکن است این بار ورود نظامیان به صحنه سیاست به جای بهبود اوضاع و ایجاد آرامش، زمینه ساز نا آرامی و خشونت بیشتر و حتی جنگ داخلی شود در حالیکه احتمالا برخی از مخالفان تندرو دولت، دست کم به طور غیرعلنی، نهاد سلطنت را به طرفداری از ارتش و دولت تحت حمایت آن متهم خواهند کرد.

با اینکه بهومیبول آدولیادج، پادشاه هشتاد و سه ساله تایلند هنوز موقعیتی استثنایی در میان اکثر مردم دارد و همچنان عامل ثبات و مرجع نهایی حل مشکلات سیاسی در این کشور محسوب می شود، نمی توان گفت که دیدگاه مردم تایلند نسبت به جانشین او نیز همینگونه خواهد بود.

مطالب مرتبط