حمایت سازمان کنفرانس اسلامی از توافق ایران، ترکیه و برزیل

Image caption برای اولین بار جلسه سازمان کنفرانس اسامی در آسیای میانه برگزار شد

سازمان کنفرانس اسلامی از توافق نامه میان ایران، ترکیه و برزیل بر سر تبادل سوخت هسته‌ای پشتیبانی کرده است.

اکمل‌الدین احسان اغلو، دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی، روز پنج‌شنبه ‌20 مه در یک نشست خبری در فرجام جلسه شورای وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان در شهر دوشنبه، پایتحت تاجیکستان، گفت که شرکت‌کنندگان همایش ضمن استقبال از این توافق از جامعه جهانی دعوت کرده اند تا در حل این قضیه نکات این سازشنامه را در نظر بگیرند.

به گفته آقای احسان اغلو، استفاده از انرژی هسته‌ای حق هر کشور جهان است و در استفاده صلح‌آمیز آن نباید موانعی ایجاد شود.

سازشنامه میان ایران، ترکیه و برزیل روز 17 مه سال جاری در تهران امضا شد و طبق آن ایران موظف است سوخت 3.5 درصد غنی شده اورانیوم را به ترکیه انتقال داده و در ازای آن سوخت 20 درصد غنی شده را وارد کند.

منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در صحبت با خبرنگاران گفت که ایران متعهد به تعهدات خود است و جانب مقابل نیز می بایست تعهد مربوط به خودشان را که در این توافق ذکر شده است، پذیرا باشند.

به اعتقاد آقای متکی، این سند فرصتی برای همکاریهای بیشتر در زمینه انرژی هسته ای را فراهم کرده است.

این در حالی است که پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملّل به دنبال توافق ایران، ترکیه و برزیل با افزایش تحریمها علیه ایران موافقت کرده‌اند.

در جلسه شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فنّی بررسی شده و در فرجام آن دو قطعنامه تصویب گردید.

آقای احسان اغلو گفت که سازمان کنفرانس اسلامی از سازشنامه میان ایران، ترکیه و برزیل در مورد تبادل سوخت هسته‌ای پشتیبانی می‌کند

Image caption آقای احسان اغلو گفت که سازمان کنفرانس اسلامی از توافقنامه میان ایران، ترکیه و برزیل در مورد تبادل سوخت هسته ای پشتیبانی می کند

در قطعنامه‌ها به استفاده ذخایر و امکانات ترانزیتی کشورهای همجوار به خاطر احیای اقتصاد افغانستان و استفاده عاقلانه ذخایر آب در جهان اسلام، مبادلهة تجربه و گسترش همکاریها در این زمینه تأکید شده است.

موضوع دیگر مطروحه در این همایش “آسیای مرکزی و عالم اسلام، نظر استراتژیک برای هم رأیی” بود و کشورهای این منطقه برای همکاریهای بیشتر با ممالک اسلامی دعوت شده‌اند.

در جلسه شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی درباره اقدامات اسرائیل در فلسطین، در مورد وضع افغانستان، عراق، جامو و کشمیر، سومالی و قره باغ قطعنامه‌هایی تصویب شده است.

انتظار می‌رفت در این جلسه کمیسیون مستقل حقوق بشر سازمان کنفرانس اسلامی تأسیس شود، ولی اکمل‌الدّین احسان اغلو گفت که به دلیل اختلاف نظرها در یک مادّه، این سند تصویب نگردیده است.

به گفته آقای احسان اغلو، این کمیسیون ضمیمه‌ای به نهاد حقوق بشر سازمان ملل بشر بوده و وضع حقوق بشر در کشورهای اسلامی را نظارت خواهد کرد.

در جلسه شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که برای اوّلین بار در منطقة آسیای مرکزی برگزار شد، 625 نماینده از 57 کشور عضو این سازمان و نمایندگان سازمانهای مختلف جهان شرکت کردند.

دولت تاجیکستان تلاش کرد در این همایش توجه بیشتر سرمایه‌گذاران از کشورهای عضو این سازمان را به امکانات سرمایه‌گذاری در اقتصاد خود جلب کند.

مطالب مرتبط