آلمان برای کمک به اقتصاد منطقه یورو کنفرانس مالی برگزار کرد

آنگلا مرکل
Image caption صدر اعظم آلمان به نمایندگان پارلمان این کشور گفت که بحران کنونی بزرگترین آزمون پیش روی اروپا در پنجاه سال گذشته بوده است

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، امروز (20 مه)، میزبان کنفرانسی بین المللی با حضور مقام های عالی رتبه است که با هدف ایجاد همسویی در مورد قوانین مالی در منطقه یورو برگزار شده است.

این کنفرانس پیش از برگزاری نشست گروه بیست (G20)، برپا می شود که قرار است ماه آینده در کانادا برگزار شود.

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا، خواستار اعمال قوانین سخت گیرانه تر بر بازارهای مالی و همچنین تعیین جریمه های سنگین برای کشورهای اروپایی است که بدهی های کلان دارند.

مالیات دهندگان آلمانی، از اینکه مجبور شده اند برای نجات یونان از بحران اقتصادی و همچنین ثبات یورو پول پرداخت کنند، بسیار عصبانی هستند.

ارزش یورو در مقایسه با دلار آمریکا به پایین ترین میزان در چهارسال گذشته رسیده است.

"بزرگترین آزمون"

در مقابل دروازه تاریخی براندبورگ برلین، گروه کوچکی جمع شده اند و زنی را که پرچم یونان به تن دارد نگاه می کنند.

این یک نمایش خیابانی کوچک و اعتراضی به سرمایه گذاری های پرخطر و نسنجیده در بازارهای مالی است که بسیاری در اینجا اعتقاد دارند، منشاء بحران اقتصادی در کشورهای منطقه یورو بوده است.

پیش از برگزاری نشست گروه 20، آلمان خواستار وضع مالیات بر معاملات مالی در سراسر جهان شده است تا از این طریق به کنترل ضررهای ناشی از بحران اقتصادی کمک شود.

آلمان برای کاهش خشم عمومی، انجام معاملات مالی پرخطر را در این کشور ممنوع کرده است. این اقدام آلمان، شرکای اروپایی این کشور را غافلگیر کرده و باعث سقوط یورو شده است.

صدر اعظم آلمان به نمایندگان پارلمان این کشور گفت که بحران کنونی بزرگترین آزمون پیش روی اروپا در پنجاه سال گذشته بوده است.

او خواستار آن شده است که برای کشورهای اروپایی که قوانین را رعایت نمی کنند، مجازات های سنگین از جمله کاهش سرمایه گذاری در این کشورها و گرفتن حق رای از آنها، وضع شود.

برخی، از جمله توماس سیلبرهورن، از اعضای محافظه کار پارلمان این کشور، بر این باورند که این آخرین مهلت برای یونان است تا دست به اصلاحات اقتصادی بزند. او می گوید در غیر این صورت یونان باید از منطقه یورو خارج شود.

آلمان دهها سال است که سعی کرده خود را به عنوان قدرت برتر مالی اروپا معرفی کند و نشان دهد که متعهد است یکپارچگی این قاره را حفظ کند.

اما با گذشت 65 سال از جنگ جهانی دوم و بیست سال بعد از اتحاد دو آلمان، برخی آلمانی ها بر این باورند که این کشور سهم خود را به اروپا ادا کرده است.

توماس دی مایزایر، وزیر کشور آلمان و از متحدان خانم مرکل، در یک کنفرانس خبری گفت دوستان اروپایی ما باید این حقیقت را قبول کنند که آلمان اکنون منافع ملی خود را در منطقه یورو دنبال می کند، درست همان طور که فرانسه و بریتانیا تا کنون رفتار کرده اند.

مطالب مرتبط