'بازگشت نظم و آرامش به تایلند'

آبهیسیت
Image caption آبهیسیت وجاجیوا قول داده که تمام گروه های جامعه حق شرکت در برنامه آشتی ملی را داشته باشند

آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند می گوید نظم و آرامش به بانکوک و سایر شهرهای مهم این کشور بازگشته است.

این اظهارات دو روز پس از آن است که ارتش تایلند برای بیرون راندن مخالفان دولت که در مرکز بازرگانی بانکوک تحصن کرده بودند وارد عمل شد.

ولی آقای آبهیسیت در اذعان آشکار به این که نگرانی ها هنوز از بین نرفته است گفت دولت با چالش های مهمی روبروست و از جمله باید تفرقه ای را که بین مردم ایجاد شده برطرف کند.

نخست وزیر تایلند قول داد که اجازه دهد تمام گروه های جامعه در برنامه آشتی ملی شرکت کنند.

وادین انگلند، خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید آقای آبهیسیت از یک سو از جانب دولت و نهاد های وابسته به دولت تحت فشار است و از سوی دیگر تایلندی هایی که می خواهند راهی برای بیرون آمدن از بحران زیان آور سیاسی کشور پیدا شود، به او فشار وارد می کنند.

درگیری های شدید خیابانی و آتش سوزی های عمدی اخیر در بانکوک در پی مداخله ارتش برای پایان دادن به تظاهرات مخالفان بود.

در این درگیری ها دست کم پانزده نفر کشته شدند.

به منظور خاتمه دادن به مقاومت مخالفان مسلح، مقررات محدودیت رفت و آمد در پایتخت و چند شهر دیگر تایلند تمدید شده است.

روز پنجشنبه، 30 اردیبهشت (20 مه)، مقامات امنیتی تایلند هشدار داده بودند که با وجود تلاش نیروهای ارتش برای "بازگرداندن امنیت به کشور"، هنوز هم تعدادی از "افراطیون مسلح" مخالف دولت در چند ساختمان در نزدیکی معبدی در بانکوک، پایتخت، پناه گرفته اند و در نتیجه، نقاط اطراف این محل همچنان نا امن است.

در حالیکه طرفداران تندرو دولت احتمالا بر محاکمه مخالفان مسلح، به خصوص رهبران آنان تاکید خواهند کرد، برخی ناظران گفته اند که چنین اقدامی مانع از دستیابی به تفاهم با مخالفان می شود و در نتیجه، امکان از سرگیری نا آرامی را در پی دارد.

تظاهرات مخالفان دولت در بانکوک حدود دو ماه قبل و با درخواست کناره گیری دولت آبهیسیت وجاجیوا، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید آغاز شد و با رد این درخواست، به خشونت گرایید.

در جریان تظاهرات دو ماهه دست کم 84 نفر کشته و بیش از یک هزار و 400 نفر مجروح شدند.

مطالب مرتبط