تغییرات "جنجالی" در محتوای کتاب‌های درسی تگزاس

تگزاس با پنج میلیون دانش آموز، اهمیت زیادی در آمریکا دارد
Image caption تگزاس با پنج میلیون دانش آموز، اهمیت زیادی در آمریکا دارد

شورای آموزشی در ایالت تگزاس آمریکا تغییراتی را در محتوای کتاب های درسی تائید کرده که منتقدان می گویند منجر به سیاسی شدن سیستم آموزشی می شود.

در این تغییرات از سازمان ملل متحد به عنوان تهدیدی برای آزادی ها در آمریکا یاد شده است. همچنین در این تغییرات به این مساله اشاره شده که بنیادگذاران ایالات متحده آمریکا قصد نداشتند در این کشور جدایی کامل دین و مذهب را به اجرا در بیاورند.

اعضای جمهوریخواه شورای آموزشی تگزاس می گویند با این کار خود می خواستند گرایشات لیبرالی فعلی در کتاب ها را اصلاح کنند.

این افراد به تلاش برای وارد کردن عقاید و باورهای خود به کتاب های آموزشی متهم شده اند.

منتقدان می گویند این تغییرات ایدئولوژیکی است و تاریخ را تحریف می کند.

به گفته کارشناسان، تگزاس با پنج میلیون دانش آموز، اهمیت زیادی در آمریکا دارد.

خبرنگار بی بی سی در لوس آنجلس می گوید ناشران کتاب های درسی در آمریکا اغلب کتاب هایی را منتشر می کنند که در تگزاس در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود.

در تگزاس، به دنبال تغییراتی که در محتوای کتاب های درسی ایجاد شده، دانش آموزان از مزایای اقتصاد بازار آزاد آگاه خواهند شد. در این کتاب ها به آنها گفته می شود که مالیات هایی که توسط دولت وضع می شود، می تواند به توسعه و پیشرفت اقتصادی لطمه وارد کند.

این دانش آموزان یاد می گیرند که ارزش های آمریکایی برای جهانیان سودمند است اما نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد برای آزادی های شخصی در آمریکا تهدید به شمار می روند.

در کتاب های درسی جدید، نام توماس جفرسون، به رغم اینکه او یکی از "پدران بنیانگذار" آمریکا محسوب می شود، به دلیل این که به جدایی دین و سیاست باور داست، حذف شده است.

دولت آمریکا بر اساس جدایی دین و سیاست بنیان گذاشته شده است اما برخی گروه های مذهبی و شورای آموزشی تگزاس با این برداشت مخالف هستند.

شورای آموزشی تگزاس تحت تسلط محافظه کاران مسیحی است.