به روز شده:  12:35 گرينويچ - شنبه 22 مه 2010 - 01 خرداد 1389

دیدار هیلاری کلینتون از نمایشگاه جهانی ۲۰۱۰ شانگهای

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه، ۲۲ مه ۲۰۱۰ میلادی از نمایشگاه جهانی که امسال در شهر شانگهای چین برگزار می شود دیدن کرده است.

خانم کلینتون در دیدار از غرفه آمریکا در این نمایشگاه، از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای راه اندازی این غرفه تشکر کرد.

قرار است چین و آمریکا اجلاس سالانه خود را روز دوشنبه این هفته برگزار کنند.

گفته می شود نکات اصلی مورد اختلاف بین دو کشور موضوع اصلاح نظام ارزی و همچنین چگونگی رویکرد نسبت به کره شمالی است.

نتیجه تحقیقات بین المللی در مورد علت غرق شدن زیردریایی کره جنوبی در ماه مارس گذشته این است که این زیردریایی هدف پرتاب یک اژدر از یک زیردریایی متعلق به کره شمالی قرار گرفته بود.

وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد در این سفر حمایت چین را در اتخاذ اقدامات تنبیهی شورای امنیت در مورد کره شمالی که یکی از متحدان چین به حساب می آید، جلب کند.

او در این مورد گفت: "چین و آمریکا هر دو ارزشهای محوری مشترک دارند و به عنوان قدرتهای اصلی جهان با هم برای رفع مشکلات جهان تلاش خواهند کرد".

خانم کلینتون در دیدار از اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای ضمن دیدار از غرفه های چین و آمریکا، تعامل تجاری بین دو کشور را ستود.

سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به آسیا روز جمعه و با دیدار از ژاپن آغاز شد. همچنین قرار است خانم کلینتون فردا یکشنبه از شانگهای به پکن و از آنجا به سئول، پایتخت کره جنوبی سفر کند.

به نظر می رسد موضوع هدف قرار دادن زیردریایی کره جنوبی توسط کره شمالی در طول سفر آسیایی وزیر امور خارجه آمریکا یکی از موضوعات اصلی در برنامه کاری هیات آمریکایی خواهد بود.

چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی که از حامیان اقتصادی این کشور هم به حساب می آید، در قبال موضوع زیردریایی غرق شده کره جنوبی موضعی خنثی داشته است و همواره بر لزوم برقراری صلح و آرامش در این منطقه تاکید کرده است.

حمایت چین به عنوان یکی از ۵ عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل از وضع تحریم های بیشتر علیه کره شمالی برای عملی شدن این موضوع لازم است.

از این رو مقامات آمریکایی که در این سفر وزیر امور خارجه آمریکا را همراهی می کنند گفته اند که خانم کلینتون از مقامات چینی خواهد خواست که ضمن "تایید واقعیت"، از وضع این تحریم ها علیه کره شمالی حمایت کنند.

با وجودی که هیلاری کلینتون در سخنان امروز خود در اکسپوی ۲۰۱۰ به موضوع زیردریایی کره جنوبی اشاره نکرد، اما ابراز امیدواری کرد که راه اندازی غرفه آمریکا در این نمایشگاه به پیشبرد همکاری ها و درک بهتر دو کشور از هم کمک کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.