به روز شده:  09:26 گرينويچ - 23 مه 2010 - 02 خرداد 1389

عذرخواهی نخست وزیر ژاپن در مورد پایگاه نظامی آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن به خاطر عمل نکردن به وعده اش در مورد برچیدن پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا از مردم این کشور عذرخواهی کرده است.

آقای هاتویاما که به جزیره اوکیناوا سفر کرده است با هیروکازو ناکایما، فرماندار این منطقه دیدار کرده است.

فرماندار این منطقه از ژاپن هم مانند بسیاری از ساکنان دیگر با حضور نظامی آمریکاییان در این جزیره مخالف است و می گوید پذیرش این تصمیم نخست وزیر در مورد اجازه به ادامه حضور نظامی آمریکا "به سختی قابل قبول" است.

ژاپن و آمریکا که از زمان پایان جنگ جهانی دوم متحد یکدیگر محسوب می شوند، معتقدند که وجود این پایگاه نظامی ضامن امنیت منطقه است.

نخست وزیر ژاپن در دوران مبارزات انتخاباتی خود که در نهایت موجب به روی کار آمدن حزب دموکراتیک ژاپن شد، وعده داده بود که با رسیدن به قدرت پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا را از این جزیره منتقل می کند.

نخست وزیر ژاپن

نخست وزیر ژاپن برای عذرخواهی از مردم اوکیناوا برای ادامه فعالیت پایگاه نظامی آمریکا به این جزیره سفر کرده و با فرماندار این منطقه گفتگو کرده است.

با این حال پس از انجام گفتگوهایی با دیگر مقامات ژاپنی و همچنین مسئولان آمریکایی، قرار شده است پایگاه فوتنما، در اوکیناوا به فعالیت خود ادامه دهد. البته طبق برنامه ای که در سال ۲۰۰۶ اعلام شده بود، به زودی این پایگاه نظامی به مناطق کم جمعیت تر ساحلی در منطقه هنوکو منتقل خواهد شد.

"عقب نشینی حقارت بار"

نخست وزیر ژاپن با اشاره به افزایش تنش ها در شبه جزیره کره گفته است که به دلیل "شکننده بودن فضای امنیتی در آسیای شرقی" وجود این پایگاه نظامی ضروری است.

آقای هاتویاما گفت: "از مردم اوکیناوا به این دلیلی که نتوانستم به وعده خود عمل کنم عذر خواهی می کنم".

در پاسخ به این اظهار نظر نخست وزیر ژاپن، فرماندار اوکیناوا با چهره ای عصبانی گفت: "باید بگویم که تصمیم شما به شدت مایه تاسف و پذیرش آن بسیار دشوار است".

تظاهرکنندگان در خارج از محل گفتگو شعار "هاتویاما به خانه ات برو" را سر داده بودند.

ماه گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم اوکیناوا در تظاهراتی خواستار برچیده شدن پایگاه نظامی آمریکا از این منطقه شده بودند.

وقوع بعضی از اتفاقات مربوط به این پایگاه نظامی موجب خشم اهالی این جزیره شده است. از جمله در سال ۱۹۹۵ یک دختر ۱۲ ساله ژاپنی مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و در سال ۲۰۰۴ هم سقوط هلی کوپتر نظامی آمریکا در این جزیره موجب ناخرسندی ساکنان اوکیناوا شد.

تظاهر کنندگان ژاپنی

عده ای از ساکنان اوکیناوا که مخالف وجود پایگاه نظامی آمریکا در این جزیره هستند شعار می دادند: "هاتویاما به خانه ات برو".

سایر شکایت های مربوط به این پایگاه نظامی مربوط به آلودگی صوتی و مخالفت با استفاده از زمین های ژاپن برای ساخت این پایگاه بوده است.

این اعتراضات همچنین به روابط ژاپن و آمریکا لطمه وارد کرده است.

رولند بورک، خبرنگار بی بی س در ژاپن می گوید این تصمیم آقای هاتویاما نوعی عقب نشینی حقارت بار برای او به حساب می آید.

خبرنگار بی بی سی می گوید تلاش برای یافتن محلی دیگر برای احداث این پایگاه هم بی فایده بوده است.

بر اساس نظرسنجی های ماههای اخیر، از محبوبیت نخست وزیر ژاپن کاسته شده است. تحلیلگران دلیل این مساله را تغییر موضع آقای هاتویاما بر سر پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا می دانند و می گویند حتی احتمال کاهش بیشتر این محبوبیت هم وجود دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.