استراتژی اوباما: 'احیای ملی، رهبری جهانی'

Image caption اوباما: افراطی ها می خواهند که بین آمریکا و اسلام جنگ در بگیرد

باراک اوباما احیای اقتصادی و علمی آمریکا، حضور فعال دیپلماتیک در عرصه بین المللی، تقویت روابط با کشورهای متحد و نیز ترویج حقوق و آزادی های اساسی در جهان را بنیان استراتژی امنیتی ایالات متحده دانسته است.

رئیس جمهوری آمریکا شنبه، یکم خرداد (۲۲ مه) طی نطقی در دانشکده افسری ارتش (وست پوینت) در ایالات نیویورک، بر اهمیت دیپلماسی فعال آمریکا در عرصه های بین المللی تاکید کرد.

باراک اوباما حدود شش ماه پیش در همین دانشکده خبر اعزام ۳۰ هزار نیروی دیگر به افغانستان را اعلام کرده بود.

او در نطق روز شنبه خطاب به افسران جوانی که با درجه ستوانی فارغ التحصیل شدند گفت، ایالات متحده استراتژی "احیای ملی، رهبری جهانی"را دنبال می کند.

باراک اوباما گفت: "بار این قرن نباید فقط بر دوش سربازان ما بیفتد. (این بار) همچنین نباید فقط بر دوش آمریکا باشد."

رئیس جمهوری آمریکا، بهبود وضع علمی - آموزشی و سرمایه گذاری در منابع جدید انرژی را از ارکان مهم استراتژی خود دانست و بر احیای اقتصاد کشورش تاکید کرد.

او گفت: "در هیچ مقطعی در تاریخ بشر کشوری که قدرت اقتصادی اش رو به زوال گذاشته نتوانسته قدرت سیاسی و نظامی اش را حفظ کند."

دولت آمریکا پیش بینی کرده است که کسری بودجه دولت فدرال در سال میلادی جاری از مرز یک و نیم تریلیون دلار بگذرد.

باراک اوباما همچنین حملات تروریستی نافرجام ماه های گذشته در کشورش را نشانه تحت فشار بودن شبکه القاعده دانسته است.

او مواردی مانند تلاش ماه گذشته یک آمریکایی پاکستانی تبار برای انفجار بمب در نیویورک که نافرجام ماند را نشانه توسل القاعده به تروریست های کم تجربه ای دانست که به گفته او، مکان و زمان کافی برای آموزش نداشته اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "افراطی ها می خواهند که بین آمریکا و اسلام جنگ در بگیرد، ولی مسلمان ها از جمله آنهایی که در نیروهای مسلح ایالات متحده خدمت می کنند، بخشی از حیات ملی ما هستند."

او بر حفظ آزادی های اساسی در کشورش تاکید کرد و گفت: "القاعده و گروه های وابسته به آن افرادی هستند زبون که در سمت غلط تاریخ قرار دارند. آن ها رهبر کشور یا دینی را برعهده ندارند. ما نباید هر زمان که تروریستی می خواهد ما را بترساند وحشت کنیم."