هند: مشکل ما با پاکستان، فقدان اعتماد است

مانموهان سینگ
Image caption نخست وزیر هند می گوید کشورش آماده است تا بر سر همه مسایل با پاکستان وارد مذاکره شود

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند می گوید مهم ترین مانع از سرگیری مذاکرات رسمی با پاکستان، فقدان اعتماد است.

آقای سینگ که در یک کنفرانس خبری در دهلی به مناسبت اولین سالگرد تشکیل دولت ائتلافی خود، سخن می گفت ابراز امیدواری کرد که روند فعلی حاکم بر مذاکرات دو کشور پیشرفت کرده و به نتیجه ای برسد.

نخست وزیر هند افزود کشورش آماده است تا بر سر همه مسایل با پاکستان وارد مذاکره شود.

او گفته است هند نمی تواند از تمام ظرفیت های توسعه خود بهره بگیرد، مگر اینکه با همسایگان خود بهترین رابطه را داشته باشد. او شکاف اعتماد میان دو کشور را بزرگ ترین مشکل خوانده است.

گفت و گوهای میان دو کشور هجده ماه پیش و پس از حملات خونین مومبای هند متوقف شد. قرار است طی ماه های آینده وزرای خارجه دو کشور در اسلام آباد دیدار کنند.

در حملات مومبای، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمبگذاری کردند که در این حملات بیش از یکصد و هفتاد نفر کشته و بیش از سیصد نفر زخمی شدند و تاسیسات شهری نیز آسیب جدی دید.

در جریان این حملات، ۱۰ مرد مسلح کشته شدند و اجمل امیر قصاب تنها مهاجمی بود که زنده ماند و دستگیر شد.

هند و پاکستان کمابیش از زمان استقلال هند و تشکیل دو کشور در سال ۱۹۴۷، بر سر مسایل مرزی به خصوص حاکمیت بر کشمیر با یکدیگر اختلاف داشته اند که باعث تنش مداوم در روابط دو جانبه، درگیری های مکرر مرزی و سه جنگ تمام عیار بین دو کشور شده است.

علاوه بر این، دو کشور در مورد یک رشته مسایل دیگر، از جمله منابع مشترک آب و فعالیت گروه های تندرو دارای اختلافات جدی هستند که تلاشی برای رفع آنها صورت نگرفته است.

هند و پاکستان هر دو دارای سلاح هسته ای هستند.

مطالب مرتبط