به روز شده:  10:56 گرينويچ - دوشنبه 24 مه 2010 - 03 خرداد 1389

استرالیا یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استرالیا یک دیپلمات اسرائیل را اخراج کرده و گفته است مدارکی را یافته که نشان می دهد اسرائیل در جعل چند گذرنامه استرالیایی دست داشته است.

گذرنامه های جعلی مورد استفاده افرادی قرار گرفت که در ترور یکی از رهبران حماس در دوبی در ماه ژانویه امسال، مشارکت داشتند.

استیون اسمیت، وزیر امور خارجه استرالیا روز دوشنبه (24 مه)، گفت تحقیق پلیس این کشور به این نتیجه رسیده است که چهار عدد از گذرنامه های جعلی که گروه ترور استفاده کرده بود، استرالیایی بوده است.

آقای اسمیت گفت عملکرد اسرائیل، رفتاری نیست که دولت استرالیا از یک کشور دوست انتظار داشته است.

محمود المبحوح در اتاقش در هتلی در دوبی به قتل رسید

اوایل امسال، بریتانیا نیز یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج کرد و گفت شواهدی در دست دارد که ثابت می کند گذرنامه های جعلی بریتانیایی توسط قاتلان محمود المبحوح استفاده شده بود.

"مایه تاسف است"

اصل چهار گذرنامه استرالیایی که جعل شده است به استرالیایی هایی تعلق داشته که در اسرائیل زندگی می کنند.

به دنبال اعلام نتیجه تحقیقات پلیس فدرال استرالیا، که برای انجام این تحقیقات به اسرائیل سفر کرده بود، شکی برای دولت استرالیا باقی نمانده است که دولت اسرائیل مسئول جعل این گذرنامه هاست.

وزارت امور خارجه استرالیا روز دوشنبه گفت: "از چهار گذرنامه استرالیایی سوءاستفاده شده و این گذرنامه ها جعل شده اند."

دولت استرالیا می گوید به همین دلیل از اسرائیل خواسته است یکی از دیپلمات های مستقر در سفارتخانه خود در کانبرا را به اسرائیل بازگرداند.

وزیر امور خارجه استرالیا گفت: "تصمیم اخراج یک دیپلمات اسرائیلی باعث سرخوشی دولت استرالیا نیست بلکه برعکس، این تصمیم مایه تاسف ما بوده است و از روی دلخوری آن را اتخاذ نکرده ایم."

در طرح توطئه و قتل یکی از رهبران حماس در دوبی از گذرنامه های جعلی فرانسوی، بریتانیایی، آلمانی و ایرلندی نیز استفاده شد.

دولت اسرائیل گفته است مدرکی که ثابت کند در ترور این فرد دست داشته است، وجود ندارد.

این در حالی است که مقام های دوبی گفته اند 99 درصد مطمئن هستند موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل، مسئول مرگ عضو ارشد حماس در دوبی بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.