پرز ارتباط اتمی اسرائیل با آفریقای جنوبی را رد کرد

عکس آرشیوی
Image caption پرز توافق هسته ای اسرائیل و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی را رد می کند

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، گزارشی را که ادعا کرده است میان این کشور و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی توافق هسته ای وجود داشته، انکار کرده است.

در گزارش روز دوشنبه، ۲۴ مه روزنامه بریتانیایی گاردین، آمده است که بنا به اسنادی که قرار است در کتاب جدیدی منتشر شود، اسرائیل در سال ۱۹۷۵ موافقت کرده بود به آفریقای جنوبی سلاح هسته ای بفروشد.

آقای پرز در آن زمان وزیر دفاع اسرائیل بود و در مقاله گاردین نیز نام او برده شده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که تنش در باره سلاح های هسته ای در منطقه خاورمیانه رو به افزایش است.

آیلت فریش، سخنگوی آقای پرز، انجام مذاکرات هسته ای بین دو کشور را قاطعانه رد کرده است.

خانم فریش گفت: "ما متاسفیم که این روزنامه قبل از انتشار گزارش خود، نظر یک مقام اسرائیلی و صحت و سقم این موضوع را از منابع دیگر اسرائیلی جویا نشده است."

"ابهام"

روزنامه بریتانیایی گاردین در شماره امروز خود گزارش کرده است که اسنادی که پیش از این مخفی بوده اند، توسط ساشا پولاکو-سورانسکی، یک محقق آمریکایی آشکار شده اند. این اسناد اولین مدارک رسمی در باره توان هسته ای اسرائیل قلمداد می شوند.

اسرائيل رسما داشتن يک زرادخانه حاوی جنگ افزارهای هسته ای را تائید يا تکذيب نمی کند اما باور عمومی بر این است که این کشور چندین کلاهک هسته ای در اختیار دارد.

در اواسط دهه هشتاد میلادی، مردخای وانونو در مصاحبه با روزنامه بريتانيايی ساندی تایمز شرح و تصاويری از کلاهک های اتمی اسرائيل را در اختيار اين روزنامه قرار داده بود.

پس از آن ماموران سازمان اطلاعاتی اسرائیل آقای وانونو را از رم ربودند. او در اسرائیل به اتهام خیانت، مورد محاکمه قرار گرفت و به زندان محکوم شد.

تخمین زده می شود که اسرائیل بالغ بر ۲۰۰ کلاهک هسته ای در اختیار داشته باشد.

روزنامه گاردین همچنین گفته اسناد کشف شده ممکن است باعث شود اسرائیل مانند گذشته نتواند به راحتی ادعا کند در زمینه هسته ای در مقایسه با کشوری مانند ایران، کشوری مسئول و قابل اعتماد است.

در ادامه گزارش گاردین آمده است توافق هسته ای که گفته می شود سال های پیش میان آفریقای جنوبی و اسرائیل در حوزه تسلیحات هسته ای صورت گرفته است، همچنین نشان می دهد رابطه دو کشور در زمان رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی تا چه حد قوی بوده است.

"سلاح در سه اندازه"

دولتی که بعد از سقوط رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی سر کار آمد، اسناد مذکور را علنی کرد.

این اسناد شامل یادداشت هایی است که در جریان ملاقات های مخفی مقام های دو کشور تهیه شده است. ظاهرا یکی از یادداشت ها توسط پی دابیلو بوتا، وزیر دفاع وقت آفریقای جنوبی و شیمون پرز امضا شده است.

این یادداشت ها به پیشنهاد فروش تسلیحات اسرائیلی در سه اندازه اشاره دارد؛ ظاهرا منظور از سه اندازه، تسلیحات متعارف، بیولوژیکی و هسته ای است.

در اسناد اصلی آمده است که وجود چنین توافقی، موضوعی مخفی است که هرگز نباید از سوی هر یک از دو طرف علنی شود.

اما تیم فرانکز، گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید مدارکی که در گزارش گاردین قید شده، ممکن است مبنی بر قرائن ارائه شده باشد.

یادداشتی که از رئیس ستاد ارتش رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی کشف و قبل از گزارش گاردین علنی شده است، نشان می دهد که به نظر او خرید موشک های بالیستیک جریکو مجهز به کلاهک های هسته ای اسرائیل از سوی آفریقای جنوبی، به نفع این کشور است.

مطالب مرتبط