استخدام راهب برای جلوگیری از خودکشی کارمندان فاکسکان تایوان

Image caption فاکسکان تایوان مسئول ساخت دستگاه های آی فون برای اپل است

به دنبال خودکشی شماری از کارمندان در چین، فاکسکان تایوان، بزرگترین سازنده وسایل الکترونیک در جهان، روز دوشنبه (24 مه)، گفت، قصد دارد دو هزار مشاور و مددکار را که در زمینه بهداشت روانی فعال هستند، استخدام کند.

این خبر در حالی اعلام شد، که چند روز پیش یک کارمند دیگر فاکسکان - که هفتمین مورد در سال جاری قلمداد می شود - از پنجره محل کار خود در شنزن بیرون پرید و خودکشی کرد.

البته دو کارمند دیگر نیز دست به خودکشی زده اند اما زنده مانده اند.

نن گنگ، تازه ترین مورد خودکشی شرکت فاکسکان، فقط 21 سال داشت.

کمی بعد از انتشار خبر خودکشی او گزارش شد که مرگ یکی دیگر از کارکنان فاکسکان که اوایل امسال در استان "هبی" درگذشت، نیز خودکشی بوده است.

فاکسکان تایوان - که برای شرکت اپل آی فون می سازد - حدود یک میلیون کارمند دارد.

خودکشی این افراد باعث شده است در باره نحوه رفتار با کارمندان در کارخانه های فاکسکان ابراز نگرانی شود.

تری گو، موسس فاکسکان تاکید داشته است که شرکتش با کارمندان خود همچون برده برخورد نمی کند و در ازای پرداخت مبلغی ناچیز به عنوان دستمزد، از آنها انتظار ندارد ساعت های طولانی کار پر زحمت انجام دهند.

راهبان بودائی از جمله افرادی هستند که به عنوان مشاوران بهداشت روانی به استخدام فاکسکان در خواهند آمد.

گفته می شود با این که تحقیقات مسئولان محلی، شرایط کاری در فاکسکان را باعث خودکشی های اخیر کارمندان ندانسته، فاکسکان مرگ نابهنگام آنها را نگرانی جدی توصیف کرده است.

موج خودکشی ها زمانی آغاز شد که یکی از کارکنان فاکسکان که مسئول ارسال بار بود، سال گذشته خود را کشت چون یکی از دستگاه های آی فون گم شده بود.

اپل می گوید بعد از آن که به این شرکت در سال 2006 شکایت شد که شرایط کاری در فاکسکان نامناسب است، تحقیقاتی را انجام داد و به این نتیجه رسید که شکایت ها بی اساس بوده است.

با این حال، تحقیقات اپل نشان داده است که در اوج ساخت و تحویل سفارشات، برخی از کارمندان بیش از حد مجاز تعیین شده توسط مدیریت فاکسکان، ساعت کاری داشته اند و حدود یک چهارم از کل کارمندان این شرکت حتی یک روز در هفته را هم تعطیل نبوده اند.