ازبکستان مرز خود را با تاجیکستان بست

Image caption مرزبانان ازبک تنها از ورود اتباع تاجیک جلوگیری می‌کنند

ازبکستان مرزهای خود برای آمد و رفت اتباع تاجیک را مسدود کرد.

گفته می‌شود، هدف این اقدام جلوگیری از ورود بیماری فلج اطفال که شیوع آن در تاجیکستان مشاهده ‌شده، به ازبکستان است.

سازمان جهانی بهداشت از وجود موارد ابتلا به این بیماری در ازبکستان نیز گزارش داده است.

ظفر رحیم‌جانف، کاردار ازبکستان در تاجیکستان گفت که کشورش تصمیم گرفته است، آمد و رفت اتباع تاجیک به ازبکستان را محدود کند.

وی افزود، اکنون از مرز تاجیکستان به ازبکستان می‌توانند تنها افراد دارای گذرنامه‌های دیپلماتیک و اتباع "کشورهای سوّم"، یعنی افرادی که نه شهروند تاجیکستان و نه شهروند ازبکستان هستند، عبور کنند.

شهروندان تاجیکستان که قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه بستگان خود در ازبکستان را دارند، در صورت پیشنهاد سند رسمی در این باره می‌توانند وارد ازبکستان شوند.

به گفته آقای رحیم‌جانف، چنین محدّودیتی به منظور جلوگیری از ورود بیماری فلج اطفال به ازبکستان گرفته شده و تا بهبود وضع در تاجیکستان رایج خواهد بود.

منابع کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان که حفاظت مرزهای این کشور را بر عهده دارد، بسته شدن گذرگاههای مرزی با ازبکستان را تأیید کردند.

به گفته آنها، مرزبانان ازبک بدون ارائه هیچ سند و به صورت یک‌جانبه آمد و رفت شهروندان را محدود کرده‌اند. طبق اطّلاع این منبع مرزبانان ازبک دستور گرفته‌اند، از ورود شهروندان تاجیک به قلمرو کشورشان جلوگیری کنند.

همچنین گفته شد که مرزبانان ازبک حتّی در صورت داشتن ویزای ازبکستان از ورود شهروندان تاجیک به قلمرو این کشور جلوگیری می‌کنند.

از سال 2000 به این سو، زمانی،که دولت ازبکستان به صورت یک‌جانبه در آمد و رفت اتباع این دو کشور مقرّرات ویزا را راه‌اندازی کرد، دولت تاجیکستان برای لغو این نظام تلاشهایی به خرج داده است، که تا حال نتیجه‌ای در پی نداشته است.

Image caption سازمان جهانی بهداشت از افزایش تعداد افراد مبتلا به بیماری فلج اطفال در تاجیکستان خبر داده است

برای بار نخست نیست که ازبکستان برای مدّتی مرزهای خود را با تاجیکستان می‌بندد. همه‌ساله، ازبکستان در آستانه تجلیل از روز استقلال و یا برگزاری مراسمهای دیگر رسمی برای نه کمتر از یک ماه مرز خود با تاجیکستان و با کشورهای دیگر منطقه را مسدود می‌کند.

ولی، برای بار نخست است که ازبکستان برای جلوگیری از ورود بیماری مرزهای خود با تاجیکسان را بسته است. این در حالیست، که طبق اطّلاع سامانه اینترنتی برنامه رشد سازمان ملل، تا اوایل ماه جاری در ازبکستان 23 مورد ابتلا به بیماری فلج اطفال ثبت شده است.

طبق اطّلاع سازمان جهانی بهداشت تا روز دوشنبه 24 مه در تاجیکستان 531 نفر به گمان ابتلا به فلج اطفال ثبت شده‌اند. از میان این افراد ویروس پلیامیلیت (فلج اطفال) در نمونه‌های خون 139 نفر آشکار شده است.

منابع سازمان جهانی بهداشت از دادن اطّلاع در باره موارد فوت مبتلایان به فلج اطفال خودداری کردند. پیشتر دو مورد فوت کودکان از فلج اطفال اعلام شده بود، امّا حالا برخی از منابع بهداشتی از مرگ دست کم 25 نفر از فلج اطفال خبر داده‌اند.

ازبکستان تنها کشوری نیست، که وابسته به شیوع بیماری فلج اطفال علیه تاجیکستان محدودییتهایی راه‌اندازی کرده است. دولت روسیه در اوایل ماه جاری ورود کودکان زیر شش سال از تاجیکستان را به قلمرو کشور خود ممنوع کرد.

روسیه همچنین واردات و فروش میوه خشک از تاجیکستان در بازارهای خود را منع کرد، که موجب خساراتی برای کشاورزان تاجیک شده است.

مطالب مرتبط