آمریکا و کره جنوبی مانور دریایی برگزار می کنند

کشتی کره جنوبی
Image caption آمریکا هزاران نیرو در کره جنوبی و ژاپن دارد

آمریکا و کره جنوبی در ادامه واکنش به غرق شدن ناوچه کره جنوبی 'توسط زیردریایی کره شمالی'، مانور دریایی مشترکی برگزار خواهند کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دوشنبه سوم خرداد (۲۴ مه) گفت که در این مانور علیه زیردریایی های "فرضی" کره شمالی عملیات انجام خواهد شد.

بازرسان بین المللی اعلام کرده اند که زیردریایی کره شمالی در اواخر ماه مارس با شلیک موشک اژدر، ناوچه کره جنوبی را در آب های مرزی دو کشور غرق کرد.

کره شمالی این اتهام را رد کرده است.

آن واقعه مرگ ۴۶ ملوان کره جنوبی را در پی داشت.

پنتاگون می گوید که این مانور در "آینده نزدیک" انجام خواهد شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که به چین سفر کرده نیز از تحریم های گسترده کره جنوبی علیه کره شمالی حمایت کرده است.

به حال تعلیق در آمدن تجارت کره جنوبی با کره شمالی، ممنوعیت ورود کشتی های کره شمالی به آب های کره جنوبی و شکایت کره جنوبی از همسایه شمالی خود به شورای امنیت، از جمله تدابیری است که کره جنوبی علیه کره شمالی اتخاذ کرده است.

هیلاری کلینتون تاکید کرد که کره شمالی باید به رفتار "جنگ طلبانه" و "تهدید آمیز" خود پایان دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا به لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، هم گفته است آمریکا تحریم ها علیه کره شمالی را تشدید خواهد کرد.

برخی نمایندگان کنگره آمریکا خواهان قرار داده شدن مجدد کره شمالی در فهرست دولت های به گفته آمریکا حامی تروریسم شده اند.

چین، تنها کشوری که در کره شمالی نفوذ دارد، تاکنون از انتقاد از کره شمالی در ارتباط با غرق شدن ناوچه کره جنوبی خودداری کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری ایالات متحده، در رأس یک هیات ۲۰۰ نفری برای شرکت در مذاکرات "استراتژیک" آمریکا و چین، به پکن سفر کرده اند.

مطالب مرتبط