چند کشته در حمله به پاساژ جواهر فروشی در بغداد

Image caption پاساژ جواهر فروشی در جنوب غربی بغداد قرار دارد

مقام های عراق می گویند مردان مسلح هنگام سرقت از چند جواهر فروشی در بغداد، پایتخت این کشور، چهارده نفر را کشته اند.

شاهدان عینی گفته اند سارقین که نقاب بر صورت داشته اند از مواد منفجره و سلاح گرم که به صدا خفه کن مجهز بوده است، برای حمله به این فروشگاه ها استفاده کرده اند.

بسیاری از کسانی که کشته شده اند فروشنده یا صاحبان مغازه های جواهر فروشی بوده اند.

گفته می شود که سارقین توانسته اند با مقدار زیادی جواهر و طلا فرار کنند.

پلیس بغداد روز سه شنبه (25 مه)، گفت دست کم 10 مرد مسلح در حمله به پاساژ جواهر و طلا فروشان، که در جنوب غربی بغداد قرار دارد، مشارکت داشته اند.

این پاساژ در محله ای از بغداد قرار گرفته که عمدتا شیعه نشین است.

مهاجمان با پرتاب نارنجک، خریداران را ترسانده و آنها را وادار کرده اند از پاساژ بگریزند.

آنها بعد به مغازه ها هجوم برده اند، صاحبان آنها را کشته و با جواهر و پول های ربوده شده سوار خودروهایی شده اند که برای فرار آنها در انتظار بوده اند.

اما پلیس بغداد گفته است که نیروهای امنیتی با سرعت و پس از شنیدن صدای انفجارها خود را به محل حادثه رسانده اند و میان آنها و سارقین تبادل آتش رخ داده است.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد به نقل از مقام های پلیس بغداد گزارش داده که یکی از سارقین در این تبادل آتش کشته شده است. چهار مامور پلیس بغداد نیز در این حملات مجروح شده اند.

در حالی که در کل، میزان خشونت در بغداد در سه سال گذشته روند نزولی داشته حادثه امروز تازه ترین حمله بزرگ به اماکنی مانند جواهر فروشی و یا بانک هاست.

به گفته گزارشگر بی بی سی در بغداد، با توجه به شمار افرادی که در حملات از این دست مشارکت دارند، تعداد سلاح های گرم مورد استفاده آنها و سازماندهی دقیق سرقت ها، مقام های امنیتی بغداد معتقدند سرقت ها احتمالا توسط گروه های شورشی انجام گرفته است.

مقام های امنیتی عراق می گویند این گروه ها تلاش دارند برای عملیات خود پشتوانه مالی تهیه کنند.

اما بعد از سرقت بزرگ از بانکی در بغداد که سال گذشته انجام گرفت، معلوم شد شماری از سارقین محافظین شخصی یکی از معاونین رئیس جمهوری عراق بوده اند.

مطالب مرتبط