به روز شده:  16:25 گرينويچ - سه شنبه 25 مه 2010 - 04 خرداد 1389

ملکه بریتانیا خطوط کلی برنامه دولت را اعلام کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا روز سه شنبه (25 مه)، در مراسم بازگشایی پارلمان این کشور برنامه دولت جدید را اعلام کرد.

طرح های بزرگ برای اصلاح نظام آموزشی، پلیس، امور بهزیستی و نظام سیاسی محور اصلی اولین نطق ملکه بریتانیا بعد از روی کار آمدن دولت ائتلافی جدید بود.

اما او در نطق خود گفت کاهش کسری بودجه و احیای رشد اقتصادی در صدر اولویت های دولت ائتلافی قرار دارد.

در نطق ملکه بریتانیا همچنین خطوط کلی طرح هایی ذکر شد که باعث خواهد شد ورود سالانه مهاجران به بریتانیا از خارج از منطقه اتحادیه اروپا حد و حدود داشته باشد.

نطق ملکه بریتانیا انعکاسی بود از مصالحه ای که میان محافظه کاران و لیبرال دموکرات ها انجام گرفته است تا دو حزب بتوانند در باره مشارکت در قدرت سیاسی بریتانیا به توافق برسند.

الیزابت دوم گفت: "برنامه دولت من بر اساس اصول آزادی، عدالت و مسئولیت خواهد بود."

با احتساب مراسم امروز، ملکه الیزابت دوم در دروه سلطنت خود پنجاه و شش بار مراسم بازگشایی پارلمان بریتانیا را اجرا کرده است.

پیشنهادهایی برای اصلاح سیاسی و پارلمانی در بریتانیا از دیگر مواردی بود که در سخنرانی ملکه الیزابت دوم، که امروز در مجلس اعیان بریتانیا ایراد کرد، گنجانده شده بود.

انتخابات سراسری اخیر در بریتانیا بدون پیروز قاطع به پایان رسید و باعث شد برای اولین بار در این کشور دولت ائتلافی تشکیل شود.

روز گذشته (24 مه)، دولت جدید بریتانیا جزئیات طرح هایی را برای کاهش هزینه های خود در سال جاری میلادی به میزان شش میلیارد و دویست میلیون پوند، اعلام کرد.

در 22 لایحه و یک پیش نویس لایحه که روز دوشنبه اعلام شد نکته تعجب آوری برای مردم بریتانیا نبود چون جزئیات آنها به طور گسترده در خبرها درز کرده بود.

نیک رابینسون، دبیر بی بی سی در امور سیاسی می گوید فهرست لایحه های اعلام شده، دولت بریتانیا را تعریف نمی کند بلکه این که چگونه می تواند اهداف گوناگون خود را در کنار یکدیگر به اجرا درآورد، تعیین خواهد کرد چگونه دولتی است.

در بریتانیا به طور معمول جدول زمانی برای هر مجلس دوازده ماه تعیین شده است که در فصل پاییز هر سال اعلام می شود، اما امسال به خاطر برگزاری انتخابات سراسری برنامه دولت و نطق ملکه زودتر از موعد و در ماه مه اعلام شد.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا و فردی که گفته می شود احتمال موفقیت او در به دست گرفتن سمت رهبری حزب کارگر زیاد است، روز سه شنبه گفت نطق ملکه شدیدا خالی از جزئیات برنامه دولت بوده است.

روز چهارشنبه (26 مه)، اولین جلسه پارلمان جدید برگزار خواهد شد. این جلسه به پرسش و پاسخ از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اختصاص دارد.

هریت هارمن، کفیل رهبری حزب کارگر به عنوان نماینده مخالفان دولت در پارلمان، در اولین جلسه رسمی پارلمان اولین برخورد سیاسی خود را با دولت جدید خواهد داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.