آمار جرایم جدی در آمریکا کاهش یافت

پلیس آمریکا
Image caption نصب کامپیوتر در خودروی پلیس ها از جمله تدابیری است که به نظارت این نیروها کمک کرده است

برای سومین سال متوالی آمار ارتکاب جرم جدی در آمریکا پایین آمده است که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی این کشور، امری تعجب آور تلقی می شود.

بسیاری از کارشناسان می گویند انتظار داشته اند در دوران مشکلات اقتصادی، میزان جرم و جنایت افزایش یابد اما به رغم رکود اقتصادی، آمار جرایم خشونت بار، از جمله تجاوز جنسی و سرقت، در آمریکا در سال گذشته پنج و نیم درصد کاهش یافته است.

در تاریخ آمریکا همواره میان شرایط بد اقتصادی و آمار جرم و جنایت، به ویژه جرایم خشونت بار، ارتباط مستقیم وجود داشته است و انتظار می رفته که رکود اقتصادی اخیر باعث شود بار دیگر این آمار افزایش یابد.

اما ارقامی که اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، به تازگی منتشر کرده حاکی است که مثلا شمار موارد قتل در کل این کشور در سال 2009 بیش از هفت درصد کاهش داشته است.

میزان سرقت اموال در آمریکا - از جمله سرقت از منازل و سرقت خودرو - نیز برای هفتمین سال متوالی کاهش داشته است.

بیشترین کاهش در موارد قتل در شهرهایی مشاهده شده است که بین نیم میلیون تا یک میلیون جمعیت دارند.

تنها موارد افزایش جرم و جنایت در شهرهایی از آمریکا دیده شده است که بین 25 هزار تا پنجاه هزار نفر جمعیت دارند.

محققان جرم و جنایت چند دلیل برای کاهش موارد قتل عنوان کرده اند.

به گفته آنها بهتر شدن نظارت پلیس و فن آوری مورد استفاده در تدابیر امنیتی از جمله این دلایل بوده است. کارشناسان همچنین گفته اند برنامه هایی که برای کمک به جوانان آسیب پذیر و مجرمان سابقه دار ارائه شده اند، نیز کمک بزرگی برای کاهش آمار قتل بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از پیتر نیوشام، معاون رئیس پلیس واشنگتن دی سی گزارش کرده است که نصب دوربین در اماکن عمومی و سایر فن آوری ها باعث شده است که فرار سارقین از نیروهای پلیس بسیار دشوارتر شود.

با این حال کارشناسان هشدار داده اند آمار تازه اف بی آی دلیل بر این نیست که این روند دراز مدت باشد.

مطالب مرتبط