آمریکا خواستار واکنش جهانی به غرق شدن ناوچه کره جنوبی شد

هیلاری کلینتون
Image caption وزیر امور خارجه آمریکا در پایان سفرش به آسیا به سئول رفت

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید جامعه بین المللی باید به بحران رو به افزایش در شبه جزیره کره واکنش نشان دهد.

خانم کلینتون روز چهارشنبه (26 مه)، گفت شواهد زیادی وجود دارد که کره شمالی بانی غرق شدن یک ناوچه کره جنوبی در آب های مرزی میان دو کشور بوده است.

این کشتی جنگی به دلیل برخورد یک اژدر به بدنه آن غرق شد؛ 46 ملوان سرنشین ناوچه کره جنوبی در این حادثه کشته شدند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز از دولت کره شمالی مصرانه خواست سیاست جنگ طلبی خود را کنار بگذارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی که در پایان سفرش به منطقه آسیا ایراد می کرد، گفت: "تحریک کره جنوبی از سوی کره شمالی قابل قبول نیست و جامعه بین المللی مسئولیت و وظیفه دارد در این باره واکنش نشان دهد."

کره شمالی دست داشتن در ماجرای غرق شدن ناوچه کره جنوبی را رد کرده و هشدار داده است اگر علیه این کشور اقدامی شود دست به عملیات تلافی جویانه می زند.

تحقیقات بین المللی در این باره ثابت کرده است که کشتی جنگی "چئونان" کره جنوبی، هدف حمله اژدری متعلق به کره شمالی قرار گرفته است. کره جنوبی هم در پی روشن شدن نتایج این تحقیقات، تدابیری، از جمله قطع اغلب مراوده های تجاری با کره شمالی را مد نظر قرار داده است.

کره جنوبی همچنین به دنبال آن بوده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی تصمیم گیری کند.

متعاقب واکنش اخیر کره جنوبی، کره شمالی شب گذشته (25 مه)، اعلام کرد روابط خود با کره جنوبی را قطع کرده است و همچنین ورود کشتی و هواپیماهای کره جنوبی به قلمرو خاکی و آبی خود را ممنوع کرده است.

یو میونگ-هوان، وزیر امور خارجه کره جنوبی در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آمریکا، گفت دو مقام توافق کرده اند کره شمالی باید مسئولیت غرق شدن ناوچه چئونان را که در تاریخ 26 مارس مورد اصابت اژدر قرار گرفت، بپذیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به سئول، پایتخت کره جنوبی، دو روز را در چین سپری کرد و با همتای چینی خود و همچنین دیگر مقام های ارشد این کشور ملاقات و گفتگو داشت.

هیلاری کلینتون چین را تحت فشار گذاشته است در مورد بحران اخیر میان دو کره، موضعی مشابه جامعه بین المللی اتخاذ کند و حمله به کشتی جنگی کره جنوبی را محکوم کند.

اما دولت چین مواضع احتیاط آمیزی را دنبال کرده و خواستار خویشتنداری دو طرف شده است.

خانم کلینتون امروز گفت: "من باور دارم که مقام های چین متوجه جدی بودن این وضعیت هستند و آماده اند به نگرانی های کره جنوبی و آمریکا گوش دهند."

خانم کلینتون بار دیگر تاکید کرد که آمریکا و چین در صددند هماهنگ با یکدیگر به بحران در شبه جزیره کره واکنش مناسب نشان دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر گفته بود هیچ کشوری مانند چین علاقمند به صلح و ثبات در شبه جزیره کره نیست.

در حالی که تنش در منطقه با شتاب رو به افزایش بوده است، کره شمالی به قطع شدن روابط تجاری با کره جنوبی و منع تردد کشتی و هواپیماها خود با خشم واکنش نشان داده است.

دولت کره شمالی روز چهارشنبه گفت اگر کره جنوبی تبلیغات جنگی خود علیه کره شمالی را از سر بگیرد، گذرگاه های زمینی واقع در امتداد مرز میان دو کشور را مسدود خواهد کرد.

تبلیغات جنگی کره جنوبی علیه کره شمالی از شش سال پیش متوقف شده بود.

پیشتر، کره شمالی گفته بود تحریم هایی مشابه تحریم های کره جنوبی را به اجرا در خواهد آورد و معدود راه های ارتباطی میان دو دولت را قطع خواهد کرد.

مطالب مرتبط