بریتانیا جزئیات توان هسته ای خود را اعلام کرد

Image caption ویلیام هیگ گفت بریتانیا سیاست هسته ای خود را بازنگری می کند

بریتانیا برای اولین بار برای سلاح های هسته ای خود حد و حدود قائل شده و جزئیات آن را علنا اعلام کرده است.

دولت بریتانیا روز چهارشنبه (26 مه)، گفت بنا به تصمیم جدیدی که اتخاذ شده است، این کشور حداکثر 225 کلاهک هسته ای خود را نگه می دارد و سیاست استفاده از تسلیحات هسته ای اش را نیز بازنگری خواهد کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در اولین نطقش در پارلمان این کشور به عنوان وزیر گفت، از این تعداد کلاهک های هسته ای، حداکثر 160 کلاهک سریعا قابل استفاده خواهد بود.

تصمیم جدید بریتانیا همزمان با برگزاری کنفرانس منع جنگ افزارهای هسته ای در آمریکا اعلام شده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت دولتش در پی آن است که نقش کامل در کنفرانس هسته ای نیویورک ایفا کند.

پیش از این بریتانیا فقط شمار کلاهک های هسته ای خود را اعلام کرده بود که می توانسته سریعا آنها را برای ناوگان زیردریایی های هسته ای ترایدنت به کار ببرد.

آقای هیگ امروز گفت: "برای اولین بار در بریتانیا، دولت حداکثر میزان ذخیره کلاهک های هسته ای این کشور را علنی کرده است. در آینده بریتانیا بیش از 225 کلاهک هسته ای نخواهد داشت و شمار کلاهک هایی که برای استفاده آماده است همان شمار سابق 160 کلاهک، باقی می ماند."

وزیر امور خارجه افزود: "حفظ سایر کلاهک ها به این منظور است که مسئولان سیستم دفاع هسته ای ترایدنت بتوانند اداره لجیستیکی، تعمیرات و سایر فعالیت ها در این زمینه را انجام دهند."

عمر کاری موشک های قاره پیما ترایدنت مستقر در زیردریایی های اتمی، در سال 2020 به پایان می رسد.

آقای هیگ گفت دولت جدید بریتانیا سیاست این کشور در مورد دلایل احتمالی استفاده از جنگ افزارهای هسته ای را بازنگری خواهد کرد. او گفت این بازنگری بخشی از طرحی بزرگتر در مورد سیاست های دفاعی و امنیتی بریتانیاست که دولت ائتلافی محافظه کار- لیبرال دموکرات، بعد از روی کار آمدن در اوایل ماه مه، راه اندازی کرده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفت: "بریتانیا مدت ها پبش گفته بود، فقط در شرایط بسیار وخیم دفاعی، از جمله در دفاع از متحدانش در ناتو، از تسلیحات هسته ای استفاده خواهد کرد. اما دولت های سابق تا کنون در مورد این که بگویند شرایط دقیقا چگونه باید باشد تا از این جنگ افزارها استفاده شود، عمدا سیاست ابهام را دنبال می کرده اند."

ویلیام هیگ گفت: "همانطور که آمریکا اخیرا موضع هسته ای خود را بازنگری کرد تا مناسب با بافت امنیتی و سیاسی سال 2010 و سال های بعد از آن، هماهنگ شود، ما نیز تصمیم گرفته ایم که به سیاست دفاعی خود نگاهی کنیم."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته با اعلام سیاست جدید هسته ای، نقش تسلیحات هسته ای در استراتژی نظامی کشورش را کاهش داد.

او متعهد شد در درگیری های نظامی احتمالی آمریکا از تسلیحات هسته ای علیه کشورهای غیراتمی که به پیمان منع گسترش سلاح هسته ای پایبندند، استفاده نکند.

البته او ایران و کره شمالی را به دلیل آنچه که تخطی از پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی توسط این کشورها می داند، از این قاعده مستثنی کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا امروز گفت امیدوار است تصمیم جدید بریتانیا در باره تسلیحات هسته ای اش به اعتماد سازی میان کشورهای مجهز به تسلیحات اتمی و آنهایی که جنگ افزار هسته ای ندارند، کمک کند.

بریتانیا و شمار دیگری از کشورهایی که جنگ افزار هسته ای دارند، تلاش کرده اند از گسترش این تسلیحات به کشورهایی مانند ایران جلوگیری کنند.