تعویق واگونهای شامل کالاهای ناتو در ازبکستان

Image caption طبق تازه‌ترین آمار، حالا در قلمرو ازبکستان حرکت بیش از دو هزار و 200 واگون تاجیکستان به تعویق درآورده شده است

مسئولین راه آهن تاجیکستان گفته اند ازبکستان از ترانزیت کالاهای غیرنظامی ناتو به افغانستان از طریق تاجیکستان ممانعت می کند.

به گفته منابع شرکت "راه آهن تاجیکستان"، در میان بیش از دو هزار واگون متوقف شده تاجیکستان در ازبکستان، بیش از سیصد واگون حامل موادّ سوختی و ساختمانی برای افغانستان نیز بوده است.

ولاديمير سابکلف، معاون اوّل رئیس "راه آهن تاجیکستان"، روز چهارشنبه 26 مه به بی بی سی گفت، که از ماه فوریه به این سو در ازبکستان حرکت بیش از سیصد واگون حامل کالاهای ناتو برای افغانستان از طریق تاجیکستان به تعویق افتاده است.

وی گفت که معمولاً این واگونها شامل موادّ سوخت برای هواپیماها و موادّ ساختمانی اند.

به گفته آقای سابکلف، شرکت "راه آهن تاجیکستان" برای حلّ این مشکل به سفارت آمریکا و نمایندگی اتّحادیه اروپا در دوشنبه مراجعه کرده است، ولی تا حال واکنشی به این مشکل از جانب آنها صورت نگرفته است.

تاجیکستان در کنار کشورهای دیگر آسیای مرکزی بر اساس توافقاتی که سال گذشته با آمریکا امضا کرد ترانزیت کالاهای غیرنظامی نیروهای ناتو به افغانستان را اجازه داده است.

ولاديمير سابکلف گفت که در سال 2009 "راه آهن تاجیکستان" در مجموع بیش از سیصد هزار تن کالاهای غیرنظامی ناتو را به افغانستان انتقال داده است.

اعلام تعویق واگونهای حامل کالاهای ناتو در ازبکستان در بحثهای میان تاجیکستان و ازبکستان در مورد “محاصره اقتصادی” اطّلاعی تازه ارزیابی می‌شود.

به اعتقاد کارشناسان، تاجیکستان از این راه قصد دارد کشورهای ناتو را برای حلّ این قضیه با ازبکستان جلب سازد. در گذشته مراجعه دولت تاجیکستان به سازمانهای بین‌المللی برای حلّ این مشکل نتیجه‌ای نداده بود.

در ظرف چهار ماه اخیر ازبکستان به دلایل مختلف حرکت بیش از دو هزار واگونهای تاجیکستان را در قلمرو خود به تعویق درآورده است. این مشکل، به گفته رهبران "راه آهن تاجیکستان"، بیشتر به واگونهایی ارتباط دارد، که به ولایت ختلان می‌روند.

هرچند بعد از سیلابهای شدید در اوایل ماه مه در منطقه کولاب، جانب ازبکستان حدود 200 واگون حامل غذا و موادّ سوختی را به جنوب تاجیکستان انتقال داد، ولی گفته می‌شود، که از 18 مه حرکت قطارها در این مسیر دوباره به تعویق درآمده است.

ضمناً، ازبکستان ادّعا دارد که با مشکلات فنّی در راه آهنی که از این کشور به جنوب تاجیکستان کشیده شده، روبروست. همچنین، جانب ازبکستان اظهار داشت، که دلیل تعویق واگونهای تاجیکستان افزایش میزان حمل و نقل کالا توسط راه آهن این کشور است.

از جمله به گفته مقامات ازبک، اخیراً میزان انتقال کالاهای غیرنظامی ناتو به افغانستان توسط قلمرو ازبکستان افزایش یافته است.

ولی به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران، ازسرگیری طرح ساختمان نیروگاه “راغون” در تاجیکستان، که دولت ازبکستان با اجرای آن مخالف است، سبب اصلی تعویق واگونهای تاجیکستانی شده است.

مطالب مرتبط