'راهبرد امنیت ملی' اوباما اعلام می شود

اوباما
Image caption اوباما بر مبارزه با "تروریست های داخلی" تاکید دارد

راهبرد امنیت ملی باراک اوباما روز پنجشنبه اعلام می شود.

به گفته جان برنن، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، راهبرد امنیت ملی باراک اوباما بر مقابله با "تهدیدهای تروریسم داخلی" تاکید دارد.

آقای برنن که در آستانه انتشار راهبرد امنیت ملی آمریکا صحبت می کرد، از افزایش تعداد افرادی خبر داد که در این کشور جذب افکار و اهداف تندرویانه می شوند.

آقای برنن گفت: "افرادی را دیده ایم، از جمله شهروندان ایالات متحده که گذرنامه آمریکایی دارند و به سهولت به مناطق امن تروریست ها سفر می کنند و به آمریکا باز می گردند. طرح های خطرناک این افراد به خاطر هماهنگی نیروهای امنیتی و پلیس شکست می خورد."

روسای جمهوری آمریکا از راهبرد امنیت ملی خود برای تبیین اولویت های امنیتی و دفاعی خود استفاده می کنند.

این راهبرد در تعیین سیاست های دفاعی و هزینه های نظامی نقش موثری دارد.

به عنوان مثال، جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در نخستین راهبرد امنیت ملی خود در سال ۲۰۰۲ سنگ بنای "جنگ پیشگیرانه" را گذاشت.

"پیاده نظام"

جان برنن گفت از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، فشار ایالات متحده بر القاعده به طور بی سابقه افزایش یافته است و به همین علت توانایی عملیاتی این گروه به شدت آسیب دیده است.

به گفته جان برنن، ضربه وارد شده به القاعده باعث شده این گروه از "سربازان پیاده ای" استفاده کند که به علت تازه کار بودن و فقدان سابقه راحت تر می توانند از حلقه حفاظتی آمریکا عبور کنند و وارد این کشور شوند.

به گفته آقای برنن، تهدید "تروریست ها" علیه آمریکا وارد مرحله تازه ای شده است و دیگر تنها به عملیات پیچیده و هماهنگ مانند حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ محدود نمی شود.

آقای برنن گفت: "همزمان با تکامل و انطباق تاکتیک های دشمن (با شرایط جدید)، ما هم باید به طور دائمی روش های خود را تغییر دهیم، البته نه با عجله و ترس بلکه به صورت منطقی تا امنیت خود را ارتقا دهیم و مشروعیت فعالیت های دشمن را بیشتر به زیر سوال ببریم."

او همچنین تاکید کرد راهبرد جدید آمریکا مبتنی بر رویارویی با مسلمانان نیست بلکه آمریکا تنها با القاعده و همکارانش بر سر جنگ خواهد بود.

موضوع تروریسم داخلی در آمریکا از زمان کشتار ۱۳ نظامی آمریکایی در یک پایگاه نظامی در تگزاس که به دست یک سرگرد مسلمان صورت گرفت، به طور ویژه ای مورد توجه قرار گرفته است.

بیل کلینتون در راهبرد امنیت ملی خود که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، اشاره ای به این موضوع نکرد و این در حالی بود که سه سال پیش از آن، تیموتی مک وی ساختمان اداری فدرال در شهر اوکلاهما را با استفاده از بمب منهدم کرده بود.

جورج بوش هم در راهبرد امنیت ملی خود در سال ۲۰۰۶ به طور گذرا به این موضوع اشاره کرد.

مطالب مرتبط