پارلمان اسپانیا کاهش چند میلیارد دلاری هزینه ها را تصویب کرد

عکس آرشیوی
Image caption اعتراض اسپانیایی ها به تعلیق افزایش حقوق بازنشستگی

پارلمان اسپانیا با اختلاف ناچیز در آرای نمایندگان، تصویب کرد هزینه های این کشور بیش از هجده میلیارد دلار کاهش یابد. هدف از پیشنهاد دولت به پارلمان، کمک به رفع کسری بزرگ بودجه بوده است.

لایحه کاهش هزینه ها که با تفاوت یک رای به تصویب پارلمان اسپانیا رسید، شامل حقوق بازنشستگی و دستمزد کارمندان دولتی می شود.

بنا به لایحه جدید، حقوق بازنشستگان فعلا به طور خودکار و منطبق با تورم افزایش نخواهد یافت و دستمزد کارمندان دولت در سال 2010 نیز به طور میانگین پنج درصد کاهش می یابد.

وزیر دارایی اسپانیا از کارمندان بخش دولتی مصرانه خواسته است کاهش دستمزد خود را به خاطر آینده بهتر و نسل های بعدی، تاب بیاورند.

بزرگترین اتحادیه های کارگری اسپانیا قبلا اعلام کرده بودند که قصد دارند در اعتراض به کاهش هزینه ها دست به اعتصاب بزنند.

نمایندگان پارلمان از احزاب مخالف دولت در اسپانیا می گویند کاهش هزینه ها عادلانه نیست و نخست وزیر این کشور را متهم کرده اند با فشار بر پارلمان برای تصویب این لایحه در واقع یک فرمان صادر کرده است.

کسری بودجه اسپانیا سال گذشته بیش از یازده درصد بود که تقریبا چهار برابر حدی است که اتحادیه اروپا برای کشورهای منطقه یورو تعیین کرده است.

"آرامبخش"

اگر پارلمان با کاهش هزینه ها موافقت نمی کرد به دولت سوسیالیستی خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو، نخست وزیر اسپانیا، ضربه محکمی وارد می شد.

دولت اسپانیا امید دارد با کاهش هزینه ها، تا سال 2011 کسری بودجه را به شش درصد تقلیل دهد.

خوزه لوئیز مارتینز، یکی از کارشناسان امور مالی در اسپانیا گفت: "پیروزی لایحه دولت در پارلمان باعث آرام شدن تب و تاب در بازارهای مالی این کشور می شود چون یک رای مخالف دیگر و شکست این لایحه، خیلی نگران کننده بود. البته با توجه به مشکلاتی که اسپانیا با آن روبروست هنوز هم اختلاف ناچیز میان آراء مخالف و موافق، نگران کننده است."

بسیاری از اسپانیایی ها نگران تاثیر کاهش هزینه ها بر وضعیت اقتصادی این کشور هستند.

در حال حاضر آمار بیکاری در اسپانیا بیش از 20 درصد است که دو برابر میانگین نرخ بیکاری در کل منطقه یورو است.

اتحادیه اروپا اقتصادهای ناپایدار اروپایی، از جمله اسپانیا، پرتغال و یونان را تحت فشار گذاشته است که هر چه سریعتر تدابیر سخت گیرانه تر اقتصادی را اتخاذ و به اجرا درآورند.

پیش از رای گیری امروز (27 مه)، الینا سالگادو، وزیر دارایی اسپانیا، از نمایندگان پارلمان این کشور خواسته بود به نفع لایحه کاهش هزینه ها، رای دهند.

او گفته بود تدابیر جدید دولت برای صرفه جویی در هزینه ها دردناک اما غیرقابل اجتناب است.

مطالب مرتبط