به روز شده:  13:38 گرينويچ - پنج شنبه 27 مه 2010 - 06 خرداد 1389

دولت آمریکا استراتژی امنیت ملی خود را منتشر کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت آمریکا با انتشار اسنادی تازه از استراتژی امنیتی درازمدت خود پرده برداشت.

تاکید ویژه تنظیم کنندگان این استراتژی تازه، مبارزه با افراط گرایانی است که اخیرا در داخل آمریکا فعال شده اند.

این تاکید احتمالا در واکنش به حملاتی است که اخیرا در داخل آمریکا صورت گرفته، هر چند که همگی موفق نبوده اند.

از جمله نکات برجسته استراتژی امنیت ملی دولت باراک اوباما که تا کنون مطرح شده، حمایت از تعامل ادامه دار و جامع در صحنه بین المللی و موضوع "پیشگیری" است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، همچون دولت قبلی معتقد است که شبکه القاعده باید از میان برود اما آنچه در استراتژی جدید تازگی دارد تغییر جهت این نبرد به سمت تعامل با دشمنان به جای برخورد با آنهاست.

در دوران ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، مبارزه با تروریسم بر پایه برخورد و درگیری نظامی بود.

دولت آقای اوباما همچنین متعهد شده است تلاش های دیپلماتیک را که هدف آنها محدود کردن سلاح های هسته ای و پیشنهاد روشن و واضح به ایران و کره شمالی در باره برنامه هسته ای این کشورهاست، بیشتر کند.

در سند جدید، امنیت اسرائیل و همجواری صلح آمیز آن با کشوری فلسطینی، یکی از منافع اصلی آمریکا توصیف شده است.

از جمله نگرانی های دیگر کنونی که استراتژی امنیت ملی جدید آمریکا آن را منعکس کرده است ارتباط بنیادین میان وضعیت اقتصادی و امنیت ملی در این کشور است.

اما منتقدان استراتژی جدید می گویند گزیدن تعامل تا کنون ثمر بخش نبوده است چه در مورد برنامه های هسته ای ایران و کره شمالی و چه در مورد بحران خاورمیانه.

روسای جمهوری آمریکا در هر دوره موظفند استراتژی امنیت ملی خود را ارائه دهد. این استراتژی چارچوب کلی دولت در حوزه نظامی، دیپلماتیک و سایر سیاست های امنیتی است.

استراتژی هایی که برای امنیت ملی آمریکا در نظر گرفته می شود تاثیرات گسترده بر هزینه های دولت، سیاست های دفاعی و استراتژی امنیتی این کشور دارد.

برای مثال، استراتژی سال 2002 جورج بوش که جنگ پیشگیرانه و متوقف کردن کشورهای سرکش را در محور خود قرار داده بود، یک سال بعد منجر به حمله نظامی به عراق شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.