اوباما از واکنش دولتش به نشت نفت دفاع کرد

باراک اوباما پنجشنبه 27 مه درباره نشت نفت سخن می گوید
Image caption آقای اوباما در کاخ سفید از عملکرد دولتش دفاع کرد

باراک اوباما از واکنش دولتش به نشت شدید نفت در خلیج مکزیک دفاع کرده و همزمان گزارش می شود که شرکت بی پی جریان نشت از چاه را کند کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین یک رشته تدابیر از جمله تمدید شش ماهه ممنوعیت حفاری های تازه نفتی در آب های عمیق در سواحل آمریکا را تایید کرده است.

سخنرانی آقای اوباما درحالی انجام شد که نظرسنجی ها نشان می دهد 60 درصد آمریکایی ها از واکنش دولت به این حادثه راضی نیستند.

او طی سخنانی در کاخ سفید به انتقادها دایر بر این که دولتش با سرعت کافی به این وضعیت واکنش نشان نداده است پاسخ گفت و از عملکرد دولت دفاع کرد.

او قول داد که بی پی مسئول این "فاجعه وحشتناک" شناخته خواهد شد و گفت که مقام های او هر کاری لازم باشد برای حفاظت و احیای سواحل آسیب دیده انجام خواهند داد.

پیشتر دولت او استعفای سرپرست سازمان خدمات مدیریت مواد معدنی که بر عملیات حفاری نظارت دارد را اعلام کرد.

آقای اوباما گفت که این سازمان برای سال ها آلوده به فساد بوده است.

از سوی دیگر دریاسالار تاد الن، فرمانده گارد ساحلی، به رسانه های محلی گفته است که شیوه تازه ای که شرکت "بی پی" برای مهار نشت نفت امتحان کرده "در دهانه چاه ثبات ایجاد کرده است."

اما او اخطار داد که هنوز خیلی زود است که اعلام موفقیت شود.

این اولین قدم در طرح بی پی برای مهر و موم کامل این چاه است.

Image caption این بدترین مورد نشت نفت در تاریخ آمریکا گزارش می شود

همزمان هیاتی از دانشمندان آمریکایی گفتند که میزان نفت نشت کرده خیلی بیش از آن است که تخمین زده می شد که آن را به بدترین حادثه نشت نفت در تاریخ آمریکا بدل می کند.

مارسیا مک نات مدیر سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا گفت که تیم های دولتی میزان جریان نفت را از دوازده هزار بشکه تا 25 هزار بشکه نفت در روز رقم می زنند.

تاکنون بی پی میزان نشت نفت را پنج هزار بشکه در روز تخمین می زد اما در ضمن اخطار می داد که این رقم غیرقابل اعتماد است.

اگر تخمین های تازه تایید شود، بدان معنی است که نشت خلیج مکزیک بسیار وخیم تر از بدترین مورد نشت نفت در تاریخ آمریکا مربوط به فاجعه "اگزان والدز" در سال 1989 است.

بی پی در حالی شیوه تازه مهار نشت نفت را در روز چهارشنبه به اجرا گذاشت که تلاش های قبلی اش برای مهار چاه ناکام مانده و این وضع باعث وارد شدن خسارات زیست محیطی و بهداشتی شده است.

در این شیوه موسوم به "تاپ کیل" مایعات سنگین حفاری - مانند گل - به درون چاه تزریق می شود. مهندسان امیدوارند در مرحله بعد بتوانند به آن سیمان تزریق کنند تا چاه به طور کامل مهر و موم شود.

این شرکت گفت شانس موفقیت شیوه تازه را 60 تا 70 درصد ارزیابی می کند.

نشت نفت اواخر آوریل پس از انفجار در سکویی که به این چاه وصل بود شروع شد. آن حادثه باعث مرگ 11 کارگر سکو شد.

دولت آمریکا در ایالت های لویئزیانا، میسیسیپی و آلاباما یک "فاجعه شیلاتی" اعلام کرده است.

هم اکنون با رسیدن نفت به سواحل و مرداب های حساس در منطقه ای به طول 240 کیلومتر، یک عملیات وسیع "مهار و پاکسازی" در جریان است.

مطالب مرتبط