به روز شده:  14:07 گرينويچ - جمعه 28 مه 2010 - 07 خرداد 1389

'چین از حمله کنندگان به کشتی جنگی کره جنوبی حمایت نمی کند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ون جیابائو، نخست وزیر چین که از کره جنوبی دیدن می کند گفته است که چین در ارتباط با غرق شدن کشتی جنگی کره جنوبی بی طرفی خود را حفظ خواهد کرد.

مقامات کره جنوبی می گویند وی به رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است که چین هنوز در حال بررسی شواهد مربوط به این حادثه است و قضاوتش بی طرفانه خواهد بود.

چین قبلا از جناح های درگیر خواسته بود خویشتنداری خود را حفظ کنند.

جان سادورث، خبرنگار بی بی سی در سئول می گوید تا کنون چین از محکوم کردن کره شمالی، متحد دیرینه اش خودداری کرده بود و همین موضوع موجب نگرانی کره جنوبی شده بود ولی اظهارات اخیر ون جیابائو، نشان دهنده تغییر موضع محتاطانه مقامات چین است.

نتیجه گیری تحقیقات بین المللی در باره غرق کشتی جنگی کره جنوبی این است که کره شمالی با پرتاب اژدر، کشتی جنگی همسایه جنوبی خود را غرق کرده است

در این حمله، 46 ملوان کشتی جنگی کره جنوبی کشته شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این باره با یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن تلفنی صحبت کرد.

به قرار گزارش ها دو طرف توافق کرده اند که از درخواست کره جنوبی از شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره هر گونه اقدامی در این باره، حمایت کنند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، در سفر اخیر یک هفته ای خود به آسیا و گفتگوهای فشرده در ژاپن، چین و کره جنوبی با خوشبینی نسبت به چشم انداز اجماع بین المللی در مورد واکنش به اقدامات کره شمالی، به آمریکا بازگشت.

خانم کلینتون در طول سفرش تاکید کرد که پکن ناگوار بودن وضعیت را درک می کند و اینکه هیچ کس به اندازه چین نگران ثبات و صلح در شبه جزیره کره نیست.

اما او اذعان کرد که چین و آمریکا اغلب دیدگاه های متفاوتی دارند.

واشنگتن سعی داشته است پیامی شدید برای کره شمالی بفرستد و روشن کند که نمی تواند بدون مجازات از ماجرای غرق کردن کشتی کره جنوبی بگریزد.

پکن به طور سنتی از فشار آوردن بر پیونگ یانگ اکراه داشته و از عواقب بی ثباتی یا تغییر رژیم در کره شمالی هراس دارد.

اما اقدامات کره شمالی اکنون باعث بروز تنش قابل توجهی در منطقه شده است، و مقام های آمریکایی معتقدند این وضعیت چینی ها را به فکر فرو برده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.