سازمان ملل خلع سلاح اتمی خاورمیانه را پیگیری می کند

اجلاس بازنگری ان پی تی
Image caption اجلاس بازنگری ان پی تی نزدیک به یک ماه در نیویورک در جریان داشت

کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، ان پی تی، توافق خود را با بیانیه پایانی اجلاس بازنگری در این پیمان اعلام کرده اند.

بیانیه پایانی اجلاس بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای شامل برگزاری اجلاس خلع سلاح هسته ای خاورمیانه در سال 2012 است.

پنج عضو دائمی شورای امنیت هم که تنها قدرت های رسمی هسته ای هستند توافق کرده اند تلاش برای کاهش زرادخانه های هسته ای خود را سرعت بخشند.

تحلیلگران توافق اعضای ان پی تی را گام مهمی برای احیای این پیمان دانسته اند. اعضای ان پی تی در ده سال گذشته هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای در این باره نداشته اند.

بیانیه پایانی اجلاس بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای پس از یک ماه گفتگو در نیویورک صادر شد.

این بیانیه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است ترتیب برگزاری اجلاس خلع سلاح هسته ای در خاورمیانه را در سال 2012 فراهم کند تا کشورهای منطقه درباره عاری کردن این منطقه از تسلیحات اتمی و سلاح های کشتار جمعی به توافق برسند.

یکی از چالش های فراروی اجلاس بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، موضوع زرادخانه هسته ای اسرائیل بود.

اسرائیل برخورداری از سلاح های اتمی را نه تایید می کند و نه تکذیب.

کشورهای عرب و متحدان اسرائیل تا ساعت های پایانی اجلاس نیویورک در این باره مذاکره کردند تا بالاخره موفق شدند بر سر لحن بیانیه به توافق رسیدند.

درخواست ایران از قدرت های اتمی برای اعلام جدول زمانبندی برای خلع سلاح هسته ای یکی دیگر از موضوعاتی بود که در روزهای پایانی اجلاس مطرح شد.

در بیانیه پایانی اجلاس ان پی تی، جدول زمانی خاصی برای این موضوع مشخص نشده است ولی این کشورها موافقت خود با سرعت بخشیدن به کوچک تر کردن زرادخانه اتمی خود را اعلام کرده اند.

اجلاس بازنگری در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای هر پنج سال یک بار برگزار می شود.

مطالب مرتبط