به روز شده:  12:13 گرينويچ - 30 مه 2010 - 09 خرداد 1389

سفر کشتی های امداد برای غزه بار دیگر به تعویق افتاد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

صدها فعال حقوق بشر که امیدوار بوده اند امروز (30 مه)، با کشتی های حامل مواد امدادی خود حلقه محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل را بشکنند، گفته اند تا صبح فردا صبر می کنند.

نیروی دریایی اسرائیل همچون گذشته مصمم است از ورود این کشتی ها جلوگیری کند.

پیشتر در باره حرکت این کشتی ها ابهام وجود داشت اما سازمان دهندگان این طرح اکنون می گویند بعید است امروز سفر دریایی خود را انجام دهند چون ترجیح می دهند در ساعات روشن روز وارد منطقه آبی غزه شوند.

یکی از سخنگویان این گروه مدافع حقوق بشر به بی بی سی گفت کشتی های مذکور هنوز هم دوازده ساعت با غزه فاصله دارند.

این بخش از اراضی فلسطینی حدود سه سال است که تحت محاصره اقتصادی اسرائیل و مصر قرار دارد و در این مدت فقط مقدار محدودی امدادهای انسانی به این منطقه راه یافته است.

محاصره اقتصادی نوار غزه زمانی به اجرا درآمد که گروه حماس، کنترل این منطقه را در دست گرفت. این گروه در یک دهه گذشته صدها راکت دست ساز به جنوب اسرائیل پرتاب کرده است.

تصویری مغشوش

ورود ناو گروه کشتی های امداد چهار روز است تاخیر داشته

چند روز است که فعالان حقوق بشر که سوار کشتی ها حامل مواد امدادی برای فلسطینیان هستند، گفته اند بزودی وارد نوار غزه می شوند. با تاخیری که امروز رخ داد، آنها اکنون چهار روز از جدول زمانی خود عقب هستند.

روابط عمومی این گروه پیشتر گفته بود که در راه است و روز یکشنبه وارد منطقه غزه می شود.

اما تصاویر ویدیویی که به طور زنده از عرشه کشتی ها مخابره می شود، نشان می دهد کشتی ها، در حرکت نیستند و در نطقه ای در نزدیکی سواحل قبرس لنگر انداخته اند.

مقام های حماس در غزه پیشتر گفته بودند انتظار ندارند این کشتی ها امروز وارد منطقه شوند.

آنها گفتند تصویری که از وضعیت این کشتی ها دارند، مغشوش و مبهم است.

در هر حال، اسرائیل می گوید وقتی که این گروه کشتی امدادی، حرکت کند از ورودش به نوار غزه جلوگیری خواهد کرد.

چندی است که نیروی دریایی اسرائیل کنترل قلمروی آبی غزه را در دست داشته و می گوید آماده است برای جلوگیری از پیشروی کشتی ها به سوی این منطقه، از تجهیزات نظامی خود به طور محدود استفاده کند.

اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس، می گوید هر گونه اقدام برای متوقف کردن کشتی های امدادی مساوی است با حمله دزدان دریایی.

روابط عمومی دولت اسرائیل به خبرنگاران گفته است که نیازی به مواد امدادی که توسط این کشتی ها حمل می شود، نیست چون هر هفته پانزده هزار تن مواد امدادی وارد غزه می شود.

اما سازمان ملل متحد که محاصره اقتصادی غزه را حرکتی قرون وسطایی توصیف کرده و گفته است مقدار مواد امدادی که وارد غزه می شود ذره ای ناچیز از نیاز مردم این منطقه است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.