اختلاف یونان با شرکت های داروساز بر سر قیمت ها

داروخانه در یونان
Image caption یونان با کمک اتحادیه اروپا برای بهبود وضع اقتصادی خود تلاش می کند

دومین شرکت داروساز دانمارکی در پی تصمیم دولت یونان به کاهش ۲۵ درصدی بهای محصولات دارویی، اعلام کرد که برخی محصولاتش را در یونان عرضه نخواهد کرد.

شرکت لئو فارما می گوید که کاهش بهای مواد دارویی در یونان، بیکاری کارگرانش را در سراسر اروپا از جمله دانمارک در پی خواهد داشت.

لئو فارما تصمیم گرفته است که از این پس، چند محصول خود از جمله داروی ضد لخته شدن خون را در یونان عرضه نکند.

کریستین هارت هانسن، از مدیران این شرکت نگران است کشورهایی مانند ایتالیا و جمهوری ایرلند که بدهی های سنگینی دارند نیز مانند یونان بهای مواد دارویی را کاهش دهند.

شرکت دانمارکی نوو نوردیسک نیز عرضه انسولین، داروی دیابت را در یونان متوقف کرده است.

دولت یونان به این شرکت بیش از ۲۴ میلیون یورو بدهکار است.

یونان این دو شرکت را متهم کرده که قیمت محصولاتشان منصفانه نیست و با انحصاری که در عرضه برخی داروهای مورد نیاز دارند، اراده خود را تحمیل می کنند.

استفانوس کومبیونس، از مقام های اقتصادی ارشد یونان گفته است که کشورش از لحاظ بالا بودن قیمت محصولات دارویی در اروپا در رتبه سوم قرار دارد.

او گفت که شرکت های داروسازی چند دهه است که سود فراوانی در یونان عایدشان شده است و حالا که یونان با وضع بد اقتصادی مواجه است، باید کاهش قیمت ها را بپذیرند. او همچنین ابراز امیدواری کرده که طرفین به زودی بتوانند بر سر قیمت ها به توافق دست پیدا کنند.

دولت یونان از سوی صندوق بین المللی پول تحت فشار است تا هزینه هایش را بطور قابل ملاحظه ای پائین بیاورد.

یونان اخیرا در ازای دریافت کمک های کلان اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، متعهد شد هزینه های عمومی خود را کاهش دهد.

یونان قول داده است که بدهی پنج میلیارد و ششصد میلیون یورویی خود به شرکت های دارویی و تولید کننده تجهیزات بیمارستان ها را بپردازد.

اما برخی سازمان های دارویی - بهداشتی امکان پرداخت این مبلغ را بعید دانسته و هشدار داده اند که بیمارستان های دولتی مقروض به زودی با تحریم دارویی شرکت های خارجی مواجه خواهند شد.

مطالب مرتبط