ممنوعیت استفاده از فیس بوک در پاکستان رفع شد

تظاهرات علیه فیس بوک در پاکستان
Image caption انتشار کاریکاتورهای حضرت محمد در فیس بوک، با اعتراض عده زیادی در پاکستان مواجه شد

دادگاهی در پاکستان حکم لغو ممنوعیت استفاده از شبکه اجتماعی فیس بوک در این کشور را صادر کرد. این سایت حدود دو هفته پیش از طرف مقامات پاکستان فیلتر شده بود.

این دستور پس از آن صادر شد که یکی از کاربران سایت فیس بوک مسابقه ای برای کشیدن کاریکاتورهایی از حضرت محمد، پیامبر اسلام، ترتیب داد که با اعتراض عده زیادی در پاکستان مواجه شد. معترضان خواهان توقف فعالیت این سایت بطور کامل در پاکستان شده بودند.

دو روز پیش هم مقامات بنگلادش دسترسی به سایت فیس بوک را در این کشور موقتا متوقف کردند.

عده ای در پاکستان با اقدام دولت برای مسدود کردن سایت فیس بوک موافق بودند. اما عده دیگری هم معتقد بودند که واکنش دولت بیش از اندازه شدید بوده است.

منتقدان می گویند که دولت می توانست، به عنوان مثال صفحات مربوط به این موضوع را فیلتر کرده و دسترسی به سایر صفحات را آزاد بگذارد. آنها می گویند که دلیلی برای مسدود کردن سایت یو تیوب نیز وجود ندارد.

جیل مک گیورینگ، خرنگار بی بی سی، می گوید به نظر می آید که دولت پاکستان همچنان در حال بررسی روشی متعادل برای برخورد با موارد مشابه است. حدود پنج سال پیش بود که در اعتراض به انتشار کاریکاتورهایی از حضرت محمد در روزنامه های دانمارکی، تظاهرات گسترده و غالبا خشونت باری در پاکستان روی داد.

دولت پاکستان احتمالا این بار هم از این بابت نگران بوده که ممکن است انتشار این کاریکاتورها در فیس بوک به همان اندازه توهین آمیز باشد و به بروز اعتراض هایی مشابه بیانجامد.

قاضی دادگاه روز دوشنبه ضمن اعلام حکم خود از دولت پاکستان خواست که روشی موثر برای مسدود ساختن صفحات حاوی مطالب "کفرآمیز" بیابد.

پرسشی که اکنون در ذهن بسیاری مطرح شده، این است که دولت پاکستان به این درخواست چگونه پاسخ خواهد داد و آن را چگونه تعبیر خواهد داد.

میانه روها از این نگرانند که دولت پاکستان در آینده محدودیت هایی بیش از اندازه اعمال کند و آزادی بیان را محدود کند. آنها می گویند ضابطه هایی که دولت در نظر می گیرد نباید محدود کننده باشد و باید دست مردم را باز بگذارد تا در اکثر مواقع خودشان تصمیم بگیرند به چه صفحاتی در اینترنت رجوع کنند.

دو روز پیش هم دولت بنگلادش در تصمیمی مشابه اعلام کرد که دسترسی به سایت فیس بوک را مسدود کرده است. هنوز دلایل این اقدام دولت بنگلادش مشخص نشده است.

مطالب مرتبط