واکنش‌ ها در ایران به حمله اسرائیل به کشتی های امدادرسان به غزه

تجمع در اعتراض به حمله اسرائیل
Image caption در اعتراض به حمله اخیر اسرائیل، تجمع اعتراض آمیزی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد

وزارت امور خارجه، رئیس جمهوری و مقامات رسمی ایران در واکنش های جداگانه ای حمله اسرائیل به کشتی های امدادرسان به غزه را محکوم کردند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفت که این اقدام اسرائیل نشان دهنده قدرت این کشور نیست، بلکه نشانه ضعف این کشور بوده و پایان عمر آن را نزدیک تر می کند.

کماندوهای ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه، ۱۰ خرداد (۳۱ مه)، به تعدادی از کشتی هایی که حامل کمک های انسان دوستانه به مقصد غزه بود، حمله کردند که در اثر آن، بیش از ده تن از سرنشینان این کشتی ها کشته شدند.

آقای احمدی نژاد در ادامه خطاب به کشورهایی که از اسرائیل حمایت می کنند گفت: "اگر به حمایت هایتان از این رژیم آدمکش حرفه ای ادامه دهید، بدانید که ملت های منطقه نه تنها دمار از روزگار این رژیم درمی آورند، بلکه راه را برای همیشه در برابر شما خواهند بست."

او در ادامه گفت: "این یک آزمایش برای اروپایی هاست که نشان دهند چقدر در حرف و ادعاهایشان در دفاع از حقوق بشر صداقت دارند."

وزارت امور خارجه ایران هم با انتشار بیانیه ای این اقدام اسرائیل را محکوم کرد و آن را "تداعی کننده اقدامات دزدان دریایی" و "مصداق عینی تروریسم دریایی" دانست.

ایران در این بیانیه از همه کشور های اسلامی و عربی خواست تا با موضعی یکسان به مقابله با اسرائیل برخیزند و از کشورهای غربی هم خواست که "ضمن کنار گذاشتن برخورد های دو گانه"، دست از حمایت اسرائیل بردارند.

وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز خواسته است که در این باره جلسه اضطراری تشکیل دهد.

همچنین سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گفت که اسرائیل با این اقدامش "شمارش معکوس نابودی خود را کلید زد."

آقای وحیدی تاکید کرد که آمریکا، اروپا و آژانس بین المللی انرژی هسته ای باید به افکار عمومی دنیا پاسخ دهند که چرا نسبت به خلع سلاح اتمی اسرائیل اقدامی نمی کنند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز در گفت و گو های تلفنی جداگانه با روسای مجلس لبنان و فلسطین این حمله را محکوم کرد و واکنش "همه جانبه و هماهنگ کشورهای اسلامی" را ضروری دانست.

تعدادی از نمایندگان و کمیسیون امنیت ملی و مجلس ایران نیز در واکنش های جداگانه ای این اقدام اسرائیل را محکوم کردند.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا نیز از گفت و گوی تلفنی، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با خالد مشعل،رئیس دفتر سیاسی حماس خبر داد.

آقای جلیلی در این گفت و گو تاکید کرد که دفاع از فلسطین وغزه، دفاع از آزادی است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با محکوم کردن اقدام اسرائیل گفت: "کشورهای اسلامی و مدعیان حقوق بشر این گستاخی نظامیان اسرائیلی را بی جواب نگذارند و برای نجات مردم مظلوم فلسطین به خصوص غزه، اقدام موثری انجام دهند."

از زمانی که گروه فلسطینی حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفته است، اسرائیل، محاصره اقتصادی غزه را افزایش داده است.

صدها فعال حقوق بشر، از چند روز پیش با کشتی های حامل کمک های بشردوستانه از بندری در ترکیه عازم غزه شده بودند، تا محاصره اقتصادی این منطقه را بشکنند، اما با حمله ارتش اسرائیل رو به رو شدند.

مطالب مرتبط