شورای امنیت حمله اسرائیل به کشتیهای عازم غزه را بررسی می کند

Image caption هنوز معلوم نیست شورای امنیت علیه اسرائیل بیانیه صادر خواهد کرد یا قطعنامه لازم الاجرا

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله مرگبار کماندوهای اسرائیل به کاروان دریایی عازم غزه را بررسی می کند.

بر اساس گزارش ها، پیش نویس سندی که در شورای امنیت مطرح شده است، ضمن محکوم کردن اقدام اسرائیل، خواهان انجام تحقیقات مستقل بین المللی درباره این ماجرا می شود.

اکثر اعضای شورای امنیت از جمله چین، روسیه و فرانسه بطور جداگانه خواهان پایان محاصره غزه از سوی اسرائیل شده اند.

اما آمریکا، متحد اصلی اسرائیل موضع محتاطانه ای اتخاذ کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا از مرگ "غم انگیز" و مجروح شدن افراد در این واقعه ابراز تاسف عمیق کرد.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دوشنبه با انتشار بیانیه ای گفت: "ما در تلاشیم تا واقعیت های (ماجرا) را دریابیم و انتظار داریم که دولت اسرائیل درباره آن تحقیقاتی کامل و معتبر انجام دهد."

این مقام آمریکا درباره "رنج" مردم غزه ابراز نگرانی کرد، اما گفت که "مداخله" گروه فلسطینی حماس در فعالیت های گروه های امدادگر، روند ارسال کمک های بشردوستانه به ساکنان غزه را با مشکل روبرو می کند.

دیپلمات های کشورهای عضو شورای امنیت دوشنبه بعد از جلسه علنی که حدود یک ساعت و نیم طول کشید، مذاکرات خصوصی برای تدوین پیش نویس سندی درباره اقدام اسرائیل را آغاز کردند.

Image caption ارتش اسرائیل می گوید در کشتی با چماق و سلاح سرد به کماندوهایش حمله شد

ترکیه، عضو غیردائم شورای امنیت که کشتی امدادی اش توسط کماندوهای اسراییلی مورد حمله قرار گرفته سفیر خود را از اسرائیل فراخوانده و مانور نظامی مشترک با اسرائیل را لغو کرده است.

ترکیه همچنی اسراییل را به "تروریسم دولتی" متهم کرده است.

تاسف اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از مرگ دستکم نه نفر در یکی از کشتی ها حامل کمک به غزه ابراز تاسف کرده است.

اما او گفت نظامیان اسرائیلی بدلیل ضربات چماق و چاقوی طرف مقابل مجبور به "دفاع از خود" شدند.

گروه های طرفدار فلسطینی ها می گویند سربازان اسرائیلی پس از ورود به کشتی بدون آنکه مورد حمله قرار گیرند تیراندازی کردند.

این حادثه بامداد دوشنبه و هنگامی که کشتی های حامل صدها فعال صلح در صدد شکستن محاصره نوار غزه توسط اسرائیل بودند رخ داد.

کماندوهای اسرائیلی در آب های بین‌المللی این کشتی ها را رهگیری کردند که در یکی از آنها درگیری رخ داد و در نتیجه دستکم نه فعال صلح کشته و شماری نیز زخمی شدند.

این حادثه محکومیت جهانی را برای اسرائیل به همراه داشت. روز دوشنبه در کشورهای مختلف از جمله ترکیه و یونان علیه اسراییل تظاهرات برگزار شد.

آقای نتانیاهو سفر خود به کانادا را نیمه تمام گذاشته و به اسرائیل باز گشته است. او دیدار خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را که قرار بود سه شنبه در واشنگتن انجام شود، لغو کرد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، اسرائیل را متهم به ارتکاب "تروریسم دولتی غیر انسانی" کرده است و گفته است ترکیه خواستار تشکیل جلسه پیمان ناتو برای رسیدگی به این حادثه که در آبهای بین المللی اتفاق افتاده، خواهد شد.

برخی منابع اسرائیلی، اقدام به ارسال مواد امدادی به غزه را "تبلیغات مبتذل سیاسی" توصیف کرده و گفته بودند که هر روزه صدها تن اقلام مورد نیاز ساکنان غزه از طریق خاک اسرائیل به این منطقه ارسال می شود و نیازی به ورود چند تن مواد امدادی از طریق دریا نیست.

برخی سازمان های امدادی بین المللی این موضع را رد می کنند.

هدف شناورهای امدادرسانی شکستن محاصره غزه و وادار کردن اسرائیل به دادن اجازه رفت و آمد آزاد به این بخش از سرزمین های فلسطینی بوده است.

مطالب مرتبط