مصر گذرگاه مرزی با نوار غزه را بازگشایی کرد

تظاهرات ساکنان غزه در مرز رفح
Image caption فلسطینیان به منظور مقابله با محاصره اقتصادی غزه خواستار بازگشایی گذرگاه رفح بوده اند

مصر گذرگاه مرزی خود با نوار غزه را به دلایل بشردوستانه بازگشایی کرده است.

روز سه شنبه، 11 خرداد (1 ژوئن)، خبرگزاری خاورمیانه - خبرگزاری دولتی مصر - گزارش کرد که حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور، به منظور انتقال دارو و سایر کمک های بشردوستانه به نوار غزه و ورود بیماران فلسطینی به مصر، دستور بازگشایی گذرگاه مرزی رفح را صادر کرده است.

طبق دستور آقای مبارک، گذرگاه مرزی بین مصر و سرزمین های فلسطینی در نوار غزه هفته ای دو روز به روی رفت و آمد گشوده خواهد بود.

پیش از انتشار خبر بازگشایی گذرگاه رفح، دولت مصر اعلام کرده بود که برای کاهش فشار بر ساکنان فلسطینی نوار غزه "که در محاصره قرار گرفته اند" تصمیم هایی اتخاذ خواهد کرد.

در عین حال، مشخص نیست که آیا این تصمیم با آگاهی و مشورت با دولت اسرائیل صورت گرفته و واکنش اسرائیل نسبت به آن چه خواهد بود.

نوار غزه بخشی از سرزمین های اشغالی اعراب است که در جنگ شش روزه سال 1967 به تصرف اسرائیل در آمد و براساس توافق صلح فلسطینیان و اسرائیل، قرار است بخشی از اراضی کشور مستقل فلسطینی را تشکیل دهد.

نوار غزه در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و با مصر و اسرائیل هم مرز است اما با بقیه اراضی فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن هم مرز نیست و اسرائیل بین او دو بخش واقع شده است.

پس از امضای معاهده صلح مصر و اسرائیل در سال 1979 و خروج نیروهای اسرائیلی از شبه جزیره سینا و بازگشت این منطقه به مصر در سال 1982، گذرگاه مرزی رفح برای رفت و آمد بین مصر و غزه، که همچنان در اشغال اسرائیل بود، ایجاد شد.

تسلط حماس بر غزه

در تابستان سال 2005، دولت اسرائیل با برچیدن شهرک های یهودی نشین در نوار غزه، نیروهای نظامی خود را به طور یکجانبه از این بخش از سرزمین های فلسطینی خارج ساخت و اداره امور آن را به تشکیلات خودگردان فلسطینی واگذار کرد.

Image caption دستور مبارک براساس ملاحظات بشردوستانه صادر شده است

براساس توافقی که بین مصر و اسرائیل به دست آمد، قرار شد گذرگاه مرزی رفح توسط ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی و با حضور ناظران اتحادیه اروپا فعالیت کند به نحوی که از ورود تسلیحات و کمک های غیرمجاز برای گروه های تندرو فلسطینی جلوگیری به عمل آید.

در ژوئن سال 2007، شبه نظامیان جنبش اسلامگرای حماس پس از چند ماه درگیری با ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی، آنان را از نوار غزه اخراج کردند و اداره امور این سرزمین را در دست گرفتند.

بر خلاف سازمان آزادیبخش فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطینی، جنبش حماس موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته و توسل به اقدامات مسلحانه علیه این کشور را منتفی ندانسته است و دولت اسرائیل این جنبش را یک سازمان تروریستی توصیف می کند.

با تسلط حماس بر نوار غزه، اتحادیه اروپا با این استدلال که براساس توافقنامه با مصر و اسرائیل، ادامه فعالیت ناظران اتحادیه مستلزم حضور ماموران تشکیلات خودگردان است، ماموران خود را از گذرگاه رفح خارج کرد.

در نتیجه، دولت مصر نیز که پذیرفته بود با حضور ناظران اتحادیه اروپا احازه رفت و آمد در رفح را بدهد، این گذرگاه مرزی را مسدود کرد در حالیکه از زمان تسلط حماس بر غزه، اسرائیل نیز محدودیت هایی را درمورد نقل و انتقال کالا و رفت و آمد به غزه از طریق خاک این کشور وضع کرده است.

با اینهمه، دولت مصر در مواردی از جمله در جریان جنگ غزه، گذرگاه رفح را برای مقاصد بشردوستانه به طور موقت بازگشایی کرده است.

پیش از پیاده شدن کماندوهای اسرائیلی در کشتی های حامل اقلام بشردوستانه و درگیری با فعالان طرفدار فلسطینیان و کشته شدن شماری از آنان در روز دوشنبه این هفته، دولت اسرائیل گفته بود که اگرچه به این کشتی ها اجازه ورود به سواحل غزه را نمی دهد اما ارسال محموله آنها به نوار غزه از طریق خاک اسرائیل یا مصر بلامانع خواهد بود.

بسته ماندن گذرگاه رفح دولت مصر را با انتقاداتی از سوی برخی حامیان حماس مواجه کرده است.

مطالب مرتبط