انتقاد دولت و برخی احزاب تاجیک از حمله اسرائیل به امداد رسانان غزه

Image caption حمله نیروهای اسرایلی به کشتی های حامل مواد امدادی برای غزه موجب اعتراضات در نقات مختلف جهان شده است

همزمان با انتقادهای گسترده بین‌المللی از حمله نیروهای اسرائیلی به کاروان کمکهای بشردوستانه به نوار غزّه دولت تاجیکستان و برخی از احزاب از جمله حزب نهضت اسلامی تاجیکستان این حمله را بشدّت محکوم کرده اند.

حکمت‌الله سیف‌الله زاده، یکی از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، به بی بی سی گفت که شورای سیاسی این حزب روز سه‌شنبه‌1 ژوئن در جلسه خود حوادث رخداده با کشتی امدادرسانی در آبهای مدیترانه را، که به نوار غزّه می‌رفت، مورد بررسی قرار داده و در بیانیه ای از جامعه بین‌المللی خواسته است عاملان این حمله را مجازات کند.

در این بیانیه از جمله آمده است: "شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان عملیات نیروهای نظامی اسرائیل را بالای این کاروان، که به هلاکت 16 نفر از حامیان حقوق بشر بین‌المللی و جراحت برداشتن دهها نفر دیگر منجر شد، محکوم می‌کند."

این حزب که تنها حزب رسمی مذهبی در آسیای میانه‌ محسوب می‌شود، در بیانیه خود نوشته است که حمله نیروهای اسرائیلی به کاروان امدادگران "بار دیگر ثابت نمود، که اسرائیل پایبند یگان (هیچگونه) سند و معیار بین‌المللی نبوده، همه گونه سازشنامه‌ها را نادیده می‌گیرد و خواهان امنیت و ثبات در منطقه خاور میانه‌ نیست."

شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین از جامعه جهانی، بخصوص سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری در اروپا و سازمان کنفرانس اسلامی خواسته است، که با "این عمل غیرانسانی رژیم اسرائیل" برخورد جدّی نمایند و "گنهکاران این جنایت" به محکمه کشیده شوند.

به گفته آقای سیف‌الله زاده، فعالان این حزب همچنین خواستار آن شده‌اند، که جامعه بین‌المللی دولت اسرائیل را مجبور کند، تا به محاصره منطقه غزّه فلستین خاتمه بخشد.

این حزب، که از احزاب عمده مخالف و منتقد دولت به شمار می‌آید، همچنین در بیانیه خود از حکومت تاجیکستان خواسته است که در مقام "ریاست شورای وزیران امور خارجه سازمان کشورهای اسلامی" و " با نظرداشت تأکید پرزیدنت جمهوری به ضعف سازمان کشورهای اسلامی در حلّ قضیه فلسطین" به نمایندگی از مردم مسلمان تاجیکستان این "حمله وحشیانه را" محکوم نماید.

شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین از مردم مسلمان این کشور، بخصوص مرکز اسلامی تاجیکستان و امامان مساجد جامع و پنج ‌وقته خواسته است که "با دعاهای خود همدلی و همبستگی خود را با مردم اذیت کشیده 0(رنج دیده) فلسطین" ابراز دارند.

ضمناً دولت تاجیکستان حمله مسلّحانه به کشتیهای امدادی به غزّه را محکوم کرد.

در بیانیه ای که وزارت خارجه تاجیکستان روز سه‌شنبه‌1 ژوئن انتشار داد، آمده است که این حمله بر ضد کشتیهایی که برای رساندن یاری بشردوستانه به نوار غزّه رهسپار بودند، "خلاف احکام حقوق بین‌المللی" صورت گرفته است و طبیعی است که جامعه جهانی را در کنار گذاشته نمی‌تواند.

وزارت امور خارجه ضمن تأکید به نگرانی مقامات تاجیکستان از این حادثه، اظهار امیدواری کرده است که این عمل، که در نتیجه آن بیش از ده نفر به هلاکت رسیده، دهها نفر دیگر جراحتهای گوناگون برداشته‌اند، "مورد سنجش عمیق و واقع ‌بینانه" شورای امنیت سازمان ملل متّحد و جامعه جهانی قرار خواهد گرفت.

در همین حال، اکبر توره جانزاده، از روحانیان سرشناس و عضو سابق پارلمان تاجیکستان، حمله مرگبار کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی عازم غزّه را "عملی تروریستی و راهزنی" عنوان کرد.

وی در صحبت با بی بی سی گفت: “کاری، که اسرائیل کرد، این یک عمل تروریستی، ارعابی و راهزنی آشکارا است. زیرا این حادثه در آبهای بین‌المللی علیه کشتیهای کشورهای مختلف، که عضو سازمان ملل متّحد هستند، رخ داد”.

Image caption آقای توره جانزاده بر این نظر است، که مسئولان حمله اسرائیل به کشتیهای امدادی باید به دادگاه کشیده شوند

به اعتقاد آقای توره جانزاده، سبب اصلی دست زدن اسرائیل به این عمل پشتیبانی آمریکا از این کشور است. زیرا به باور وی، اسرائیل مسئولیتی برای اعمال خود احساس نمی‌کند.

وی افزود: “اسرائیل به لُبنان حمله کرد، نوار غزّه را بمباران کرد، از سلاحهای ممنوع علیه ساکنان آنها استفاده کرد. ولی از بس که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از این کشور پشتیبانی می‌کنند، از هیچ یک مسئولیت بین‌المللی هراس ندارد."

به اعتقاد آقای توره جانزاده، “اسرائیل خود را بالاتر از قوانین بین المللی گذاشته است و هر چه می‌خواهد، انجام می‌دهد”.

وی افزود، حالا فرصتی رسیده است که اسرائیل برای اعمال جنایی خود به جوابگری و محاصره کشیده شود. آقای توره جانزاده گفت: “شخصان مسئول اسرائیل که برای انجام چنین اعمال دستور داده‌اند، باید به دادگاه بین‌المللی کشیده شوند”.

در همین حال، مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفتند که ریاست این حزب مشغول تهیه بیانیه ای هستند، که این حادثه را شدیداً محکوم می‌کند.

ضمناً، کماندوهای اسرائیلی در کشتیهای حامل موادّ امدادی برای نوار غزّه پیاده شده‌اند و منابع اسرائیلی از احتمال کُشته شدن بیش از ده تن در این عملیات خبر داده‌اند. حدود 500 نفر از فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، دپلوماتهای سابق از کشورهای مختلف جهان از جمله سرنشینان این کشتیها بوده‌اند.

بامداد دوشنبه 31 مه شبکه‌های تلویزیونی ترکیه تصاویری از عملیات کماندوهای ارتش اسرائیل را نشان دادند، که از چرخبال در تعدادی از شناورهای حامل موادّ امدادی، که به قصد شکستن محاصره اقتصادی باریکه غزّه عازم این منطقه بودند، پیاده شده بودند.

مطالب مرتبط