بان کی مون خواستار خاتمه محاصره اقتصادی غزه شد

بان کی مون
Image caption بان از اسرائیل خواسته به محاصره غزه پایان دهد و با تحقیقات سازمان ملل همکاری کند

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار خاتمه محاصره اقتصادی نوار غزه شده و وعده انجام تحقیقات قانع کننده در مورد حمله به کشتی های امدادرسانی را داده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در حمایت از خواست کشورهای عضو اتحادیه عرب در مورد لغو محاصره اقتصادی سرزمین های فلسطینی در نوار غزه، گفته است که اسرائیل باید به محاصره اقتصادی این بخش از سرزمین های فلسطینی "فورا خاتمه دهد."

آقای بان در حالی درخواست خاتمه محاصره اقتصادی غزه را مطرح کرده که به تلاش برای تعیین نحوه اجرای بیانیه مصوبه شورای امنیت در مورد ماجرای عملیات نظامی کماندوهای اسرائیلی در کشتی های حامل اقلام بشردوستانه برای غزه ادامه می دهد.

بیانیه رئیس شورای امنیت، که به تصویب همه اعضای شورا رسیده، ضمن محکوم کردن حوادث منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر در جریان پیاده شدن کماندوهای اسرائیلی در کشتی های عازم غزه، خواستار انجام تحقیقات در مورد چگونگی بروز این ماجرا شده است.

دولت اسرائیل گفته است که نظامیان این کشور که برای متوقف کردن کشتی های عازم غزه در آنها پیاده شده بودند در دفاع از خود در برابر حمله سرنشینان کشتی به تیراندازی پرداختند اما سازمان دهندگان اعزام کاروان امدادرسانی به غزه این اتهام را رد کرده و ماموران اسرائیلی را به آغاز حمله متهم ساخته اند.

بیانیه شورای امنیت بر "شفاف، قانع کننده و بی طرفانه بودن" تحقیقات مستقل در مورد حادثه حمله به سرنشینان کشتی های کمک رسانی تاکید دارد اما چگونگی انجام این تحقیقات و سازمان یا نهاد مسئول آن را تعیین نکرده است.

اسرائیل و آمریکا گفته اند که تحقیقات مستقل باید توسط اسرائیل صورت گیرد برخی کشورهای عضو شورای امنیت هم گفته اند که دولت اسرائیل در گذشته گروه هایی را برای بررسی حوادثی مشابه تعیین کرده که با بی طرفی به تحقیق پرداخته و از انتقاد از اقدامات دولت و نهادهای وابسته به آن نیز ابایی نداشته اند.

در مقابل، مخالفان اسرائیل تاکید دارند که تحقیقات مورد نظر شورای امنیت باید توسط یک هیات بین المللی صورت گیرد تا نه تنها متضمن بی طرفی نتایج تحقیقات باشد بلکه ناخرسندی جامعه جهانی از دولت اسرائیل نیز به این ترتیب ابراز شود.

Image caption اسرائیل در آبهای بین المللی علیه کشتیهای عازم غزه دست به اقدام نظامی زد

آقای بان در گفتگو با خبرنگاران گفته است که "سعی خواهم کرد تحقیقات در مورد این حادثه تا آنجا که امکانپذیر است به نحوی قابل قبول، بی طرفانه و شفاف صورت گیرد و لازم است مقامات اسرائیلی در اسرع وقت، اطلاعات و جزئیات کاملی را در مورد زمینه وقوع حادثه و شرایط آن در اختیار گروه تحقیق قرار دهند."

منابع دیپلماتیک همچنین تاکید داشته اند که تحقیقات مورد نظر شورای امنیت باید اقدام اسرائیل در پیاده کردن نفرات نظامی خود بر کشتی های غیر نظامی در آب های بین المللی را از لحاظ حقوق بین الملل به خصوص قوانین ناظر بر آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی هم مورد بررسی قرار دهد.

برخی از کارشناسان حقوق بین الملل پیاد شدن کماندوهای اسرائیلی در کشتی های خارجی هنگام حرکت آنها در آب های بین المللی را مغایر حق آزادی رفت و آمد دریایی دانسته و حتی این اقدام به راهزنی دریایی تشبیه کرده و خواستار مجازات اسرائیل شده اند.

در مقابل، مقامات اسرائیلی و برخی دیگر از حقوقدانان گفته اند که کماندوهای اسرائیلی در اقدامی پیشگیرانه و به منظور حصول اطمینان از عدم ارسال تسلیحات و اقلام ممنوعه به غزه در کشتی ها پیاده شدند و اقدام آنان با قوانین رفت و آمد دریایی منافاتی نداشته است.

فشار برای لغو محاصره غزه

به گفته این گروه از مدافعان اسرائیل، دولت این کشور براساس توافقنامه های صلح با فلسطینیان و مصوبات مربوط به خروج یکجانبه از نوار غزه، حق نظارت بر رفت و آمد به سواحل غزه را دارد و پیش از حمله به کشتی های عازم غزه، آمادگی خود را برای انتقال محموله کشتی ها به غزه از طریق خاک این کشور یا مصر اعلام داشته بود که از سوی سازمان دهندگان کاروان حامل اقلام بشردوستانه رد شد.

Image caption بلر هم فشار اقتصادی بر غزه را غیرسازنده دانسته و خواستار کاهش آن شده است

از سه سال پیش که جنبش حماس پس از اخراج ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی از نوار غزه اداره امور این منطقه را در دست گرفت، اسرائیل کمابیش به طور دایم محدودیت هایی را در مورد رفت و آمد افراد و حمل و نقل کالا به این سرزمین به اجرا گذاشته است.

دولت اسرائیل جنبش حماس را به حمایت از عملیات مسلحانه تندروهای فلسطینی از غزه علیه اسرائیل متهم کرده و دلیل محاصره اقتصادی این منطقه را جلوگیری از دسترسی این گروه ها به امکانات ادامه حمله به شهروندان خود توصیف کرده است.

در مقابل، سازمان های مدافع فلسطینیان گفته اند که اسرائیل از ورود بسیاری از اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم عادی غزه نیز جلوگیری می کند و محاصره اقتصادی این سرزمین، همراه با قطع بخش عمده ای از کمک های خارجی به تشکیلات اداری حماس، شرایط اقتصادی دشواری را بر ساکنان این منطقه تحمیل کرده است.

واقعه حمله به کشتی های عازم نوار غزه بار دیگر مشکلات اقتصادی ساکنان این بخش از سرزمین های فلسطینی و درخواست پایان دادن به محاصره اقتصادی غزه را در سطح بین المللی مطرح ساخته است.

تونی بلر، نماینده گروه چهارگانه صلح اسرائیل متشکل از آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا، گفته است که اسرائیل باید از شدت محاصره اقتصادی غزه بکاهد و برای حمل و نقل کالا به این منطقه آزادی بیشتری را در نظر بگیرد.

Image caption اسرائیل سرنشینان بازداشتی کشتیها را آزاد و از این کشور اخراج کرده است

وی در عین حال گفته است که به دلیل موضعگیری سیاسی دولت اسرائیل در حال حاضر، انتظار لغو کامل محاصره غزه در حال حاضر "واقع بینانه" نیست اما لازم است اسرائیل تسهیلات بیشتری را در اختیار ساکنان غزه قرار دهد.

همزمان، مقامات اسرائیلی گفته اند که کشتی های حامل اقلام بشردوستانه برای غزه را، که به بندر اسرائیلی اشدود اسکورت کرده بودند، تخلیه کرده و بار آنها را با تعدادی کامیون از طریق خاک اسرائیل به نوار غزه فرستاده اند و تشکیلات حماس را متهم ساخته اند که تحویل این اقلام خودداری کرده ا ست.

در مقابل، مقامات حماس اسرائیل را به خودداری از ارسال تمامی محتوای بار کشتی ها متهم کرده و گفته اند تنها با ارسال تمامی محموله کشتی ها و آزادی سرنشینانی که هنوز در بازداشت به سر می برند به کامیون های حامل اقلام بشردوستانه، اجازه ورود به غزه را خواهند داد.

شامگاه گذشته، مقامات اسرائیلی از آزادی تمامی سرنشینان کشتی که در بازداشت بودند خبر داده و گفته اند که آنان به کشورهای خود بازگشته اند.

در ایران، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به دولت جمهوری اسلامی، از آزادی خبرنگار این شبکه که از سرنشینان کاروان امدادرسانی بوده خبر داده و اظهارات او در مورد ماجرای حمله کماندوهای اسرائیلی را پخش کرده است.

به گفته وی، درگیری در کشتی زمانی آغاز شد که نظامیان اسرائیلی به سوی سرنشینان کشتی تیراندازی کردند و سرنشینان کشتی هم با چماق و چوب و حتی دست خالی به مقابله با آنان پرداختند.

مطالب مرتبط