به روز شده:  13:26 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئن 2010 - 13 خرداد 1389

کشتی دیگری برای شکستن محاصره غزه راهی شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در حالی که تشییع جنازه 9 تن از فعالان صلح که در حمله اسرائیل به کاروان دریایی آنها کشته شدند در شهر استانبول ترکیه برگزار شده، کشتی دیگری برای شکستن محاصره اقتصادی غزه در حرکت است.

گفته می شود کشتی "ریچل کری" (Rachel Corrie)، یازده سرنشین دارد و آنها گفته اند احتمالا روز شنبه یا یکشنبه به آبهای غزه می رسند.

اسرائیل، که قلمروی آبی غزه را تحت اشغال دارد و کنترل می کند، تاکید داشته است که به کشتی ایرلندی ریچل کری اجازه عبور نخواهد داد.

این کشتی، به یاد ریچل کری، از فعالان صلح و هواداران فلسطینیان نامگذاری شده است که در سال 2003 توسط یک بولدوزر اسرائیلی زیر گرفته شد. او می خواست مانع از عبور بولدوزر و تخریب خانه فلسطینیان شود که کشته شد.

تشییع جنازه

دست کم هشت تن از فعالانی که توسط اسرائیلی ها کشته شدند، اهل ترکیه بوده اند.

روی تابوت آنها که مسجد ایمان دل استانبول برده شد، پرچم های ترکیه و فلسطینیان انداخته بودند. هزاران نفر برای سوگواری کشته شدگان جمع شدند.

بسیاری از کسانی که در مراسم روز پنجشنبه (3 ژوئن)، شرکت داشتند، چفیه پوشیده بودند.

بلند یلدریم، رهبر گروه ترکیه ای که کاروان دریایی صلح به مقصد غزه را سازماندهی کرده بود، می گوید اسرائیل هنوز سرنوشت همه فعالان صلح را که سوار کشتی ها بوده اند، روشن نکرده است.

او گفت اسرائیلی ها فقط 9 جسد را تحویل داده اند در حالی که فهرستی که این گروه از مفقود الاثرها تهیه کرده است شامل تعداد بیشتری از فعالان می شود.

آقای یلدریم از جمله سرنشینان کشتی ماوی مرمره بود که هدایت کاروان دریایی را بر عهده داشت. او اذعان کرده است فعالان، در درگیری بر روی عرشه این کشتی، چند سلاح کماندوهای اسرائیلی را تصرف کرده بودند. اما او افزود که فعالان، این اقدام را در دفاع از خود انجام دادند و سلاح ها را بدون آن که شلیک کرده باشند، به دریا انداخته اند.

اسرائیل می گوید فعالان به طرف سربازان این کشور تیراندازی کرده و شماری از آنها را مجروح کرده اند.

در همین حال، 10 هزار تن مواد امدادی که توسط کاروان دریایی "غزه را آزاد کنید" (Free Gaza)، حمل می شد هنوز هم در مرز غزه و اسرائیل انبار است.

جان دانیستون، گزارشگر بی بی سی در غزه، می گوید اسرائیل هنوز هم مایل است نشان دهد، درصدد است همان طور که قول داده، اجازه دهد این مواد وارد غزه شود.

شماری از فعالان صلح که شهروند اسرائیل هستند همچنان در بازداشت مقام های این کشور بسر می برند.

تحقیقات چگونه و توسط چه کسی؟

اسرائیل درخواست های بین المللی برای انجام تحقیقات در باره حادثه در کاروان دریایی امداد برای غزه را رد کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مانند شورای امنیت خواستار تحقیقات کامل در باره حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی مرمره آبی در آبهای بین المللی شده است.

این شورا در پی آن بوده است که در این راستا یک گروه حقیقت یاب را تشکیل دهد.

اما به گفته جاناتان مارکوس، تحلیلگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، اسرائیل این شورا را چیزی بیش از یک دادگاه سر پایی نمی داند. تحقیقات "گلد استون" که در باره حمله سه هفته ای اسرائیل به نوار غزه در سال 2009 بود، به سفارش و با حمایت شورای حقوق بشر سازمان ملل انجام گرفت.

اسرائیل حاضر نشد با این تحقیقات همکاری کند و تحلیلگر بی بی سی معتقد است که با تحقیقات این شورا در باره حمله به کاروان دریایی نیز همکاری نخواهد کرد.

ترکیه در این بحث و بررسی ها نقش کلیدی دارد.مرمره آبی با پرچم ترکیه در حرکت بوده و بسیاری از فعالانی که کشته و زخمی شدند، اهل این کشور بودند.

جاناتان مارکوس می گوید ترکیه انجام تحقیقات توسط سازمان ملل را ترجیح می دهد. در این میان آمریکا قرار دارد که در ضمن آن که می خواهد جزئیات حادثه روشن شود، بین دو متحد اصلی خود در منطقه گرفتار شده است.

به گفته تحلیلگر بی بی سی در امور دیپلماتیک دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال نوعی مصالحه است - تحقیقاتی اسرائیلی که اجزای تشکیل دهند آن بین المللی باشد.

اما تا کنون اسرائیل در باره نوع تحقیقاتی که ممکن است انجام دهد توضیحات چندانی را ارائه نداده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.