بریتانیا برای کمک های بین المللی خود، نهاد نظارتی تشکیل داد

Image caption اندرو میچل

دولت بریتانیا اعلام کرده که با وجود کسری بودجه زیاد مانند دولت قبلی، کمک مالی به کشورهای فقیر جهان را افزایش می دهد ولی برای نظارت بر این کمک ها، یک نهاد مستقل تشکیل داده است.

اندرو میچل، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا روز پنجشنبه (۳ ژوئن)، گفت که این کشور برای متوازن کردن حساب و کتاب های خود، از جیب فقرا هزینه نخواهد کرد.

با این حال وزیر توسعه بین المللی بریتانیا افزود که در نحوه خرج کردن این کمک ها، تغییری بنیادین صورت خواهد گرفت.

او گفت شمار کشورهایی که از طرف بریتانیا کمک دریافت می کنند، کاهش می یابد و کمک به روسیه و چین فورا قطع می شود.

وزارت توسعه بین المللی بریتانیا همچنین نهادی مستقل را برای نظارت بر تمام تصمیماتی که در این زمینه گرفته می شود، برپا کرده است.

تغییرات اساسی

دولت "محافظه کار - لیبرال دموکرات" بریتانیا می گوید که تا پایان جدول زمانی تعیین شده توسط دولت کارگری گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، کمک به کشورهای فقیر را ادامه می دهد.

دولت سابق بریتانیا متعهد شده بود که علیرغم کسری بودجه زیاد و بی سابقه این کشور که ناشی از رکود اقتصادی اخیر بوده است، تا سال ۲۰۱۳ کمک های بین المللی خود را به هفت دهم درصد از درآمد ناخالص ملی افزایش دهد.

اگر دولت جدید به این هدف دست یابد، بریتانیا اولین اقتصاد مهم جهان خواهد بود که رقم کمک های بین المللی خود را به این حد رسانده است.

اما وزیر توسعه بین المللی بریتانیا گفته است که دادن کمک مالی به کشورهای فقیر بر اساس شاهد و مدرک خواهد بود و نه حدس و گمان.

اندرو میچل در پی آن است که در نهایت شرایط را به گونه ای اصلاح کند که کشورهای دریافت کننده کمک فقط در صورتی واجد شرایط تلقی شوند که ثابت کنند گام هایی که برای توسعه برداشته اند، نتیجه بخش بوده است.

او این تغییر مسیر بریتانیا در ارائه کمک را بنیادین و اساسی توصیف کرده است.

وزیر توسعه بین المللی بریتانیا همچنین گفته است که این کشور متعهد می شود که پرداخت هزینه ها شفاف تر شود تا مردم کشورهای در حال توسعه بتوانند به صورت آنلاین آن را تعقیب کنند.

آقای میچل در اولین سخنرانی بزرگ خود به عنوان وزیر توسعه بین المللی بریتانیا گفت اطلاعات در مورد تمام کمک های بین المللی در سایت اینترنتی این وزارتخانه منتشر خواهد شد.

سازمان خیریه آکسفام، که مقر آن در بریتانیاست، از این تغییرات استقبال کرده و آن را بخشی از اصلاحاتی توصیف کرده است که برای بهبود کیفیت کمک به فقیرترین مردم جهان، لازم است.

مطالب مرتبط