'پیشرفت' بی پی در جهت مهار نشت نفت

Image caption بی پی از مواد شیمیایی برای پراکنده کردن نفت نشت کرده استفاده می کند

شرکت بی پی لوله نفت ترک خورده در بستر خلیج مکزیک که نفت خام از آن نشت می کند را بریده و موفق شده است سرپوشی بر روی آن قرار دهد.

روبات های زیر آب توانسته اند این سرپوش ایمنی را بر روی لوله آسیب دیده قرار دهند.

این عملیات بطور زنده از تلویزیون های آمریکا پخش شد.

با وجود نصب درپوش نشت نفت از لوله ادامه دارد.

بی پی از مواد شیمیایی خاصی برای پراکنده کردن نفت خارج شده و ممانعت از تبدیل آن به لایه های ضخیم استفاده می کند.

مدیران بی پی می گویند هنوز نمی توانند تایید کنند که این عملیات موفقیت آمیز بوده است.

بی پی تلاش می کند سرعت نشت را کاهش دهد، سپس اکثر نفت نشت کرده را جمع آوری و آن را به مخازن کشتی نفت کش که بر فراز چاه آسیب دیده قرار دارد، منتقل کند.

تونی هیوارد، مدیر عامل بی پی پیشتر گفته بود، بی پی ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده می تواند بگوید که تازه ترین تلاش برای مهار نفت به نتیجه خواهد رسید یا خیر.

بی پی می خواهد با گذاشتن سرپوش، نفت را از یک رشته شیرهای سر چاه که نفت از آنها نشت می کند پمپ کند و به مخزن های نفت کش منتقل کند.

بازدید اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه از منطقه خلیج مکزیک بازدید می کند. این سومین سفر او به منطقه از زمان شروع نشت نفت در حدود شش هفته قبل خواهد بود.

کاخ سفید تحت فشار روزافزونی است تا نشان دهد دولت به خوبی تلاش های مهار و پاکسازی را هدایت می کند.

کاخ سفید گفت دولت فدرال یک صورتحساب ۶۹ میلیون دلاری را روز پنجشنبه به عنوان مبلغی که تاکنون بابت عملیات مربوط به نشت نفت هزینه کرده است تحویل بی پی خواهد داد.

همزمان یک مدل سازی دقیق کامپیوتری حاکی از آن است که نفت نشت کرده ممکن است تا چند هفته دیگر در طول هزاران کیلومتر سواحل اقیانوس اطلس پخش شود.

مرکز ملی تحقیقات جوی آمریکا گفته است، وقتی نفت وارد "جریان لوپ" - بخشی از گلف استریم که دور فلوریدا می گردد - شود تنها چند هفته زمان خواهد برد تا به سواحل اقیانوس اطلس در سوی دیگر فلوریدا برسد.

آقای هیوارد گفت: "وظیفه ما این است که نفت را مهار کنیم، در نهایت چاه نشت کننده را ببندیم، و مهم تر از همه، تمامی نفت خارج شده را پاک کنیم، سواحل را محافظت کنیم و سواحل آلوده به نفت را به وضعیت اولیه برگردانیم."

بی پی تخمین می زند که این فاجعه تاکنون ۹۹۰ میلیون دلار برای این شرکت هزینه پاکسازی به جا گذاشته است.

آقای اوباما با استفاده از این حادثه سعی کرده است کنگره را ترغیب به تصویب لایحه ای برای اصلاح سیاست انرژی آمریکا کند و به تخفیف مالیاتی برای شرکت های نفتی پایان دهد.

نشت نفت در خلیج مکزیک از روز ۲۰ آوریل پس از انفجاری در یک سکوی نفتی (دیپ واتر هورایزن) آغاز شد. آن حادثه با مرگ ۱۱ کارگر سکو همراه بود.

بی پی درحال حفاری دو چاه فرعی در کنار چاه اصلی برای کاهش فشار آن است اما انتظار نمی رود این چاه ها تا ماه اوت کامل شود.

شیوه هایی که بی پی قبلا برای مهار نشت آزمایش کرده به شکست انجامیده است.

مطالب مرتبط