نائوتو کان نخست وزیر ژاپن شد

کان و هاتویاما
Image caption کناره گیری هاتویاما (چپ) و جانشینی کان موقعیت حزب حاکم را بهبود بخشیده است

نمایندگان پارلمان ژاپن نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب کرده اند.

در پی کناره گیری یوکیو هاتویاما، نخست وزیر و رهبر سابق حزب حاکم دموکرات، روز جمعه، 14 خرداد (4 ژوئن)، اعضای مجلس نمایندگان - مجلس سفلای پارلمان ژاپن - به نائوتو کان، رهبر جدید حزب دموکرات و وزیر دارایی سابق به عنوان نخست وزیر جدید رای اعتماد داد.

از چهارصد و هفتاد و هفت نماینده رای ریخته شده به صندوق در جلسه روز جمعه مجلس نمایندگان، آقای کان توانست سیصد و سیزده رای را نصیب خود سازد.

با اعلام نتیجه رای گیری، رئیس مجلس نمایندگان ژاپن گفت که "این مجلس تصمیم گرفته است تا آقای نائوتو کان را به سمت نخست وزیر ژاپن منصوب کند."

مجلس مشاوران - مجلس اعلای پارلمان ژاپن - انتصاب آقای کان به سمت نخست وزیری را با یکصد و بیست و سه رای از مجموع دویست و سی و هفت رای مورد تایید قرار داد.

ساعاتی پیش از رای گیری برای انتخاب نخست وزیر جدید، استعفای یوکیو هاتویاما و اعضای کابینه او رسما اعلام شد.

آقای هاتویاما در روز چهارشنبه این هفته اعلام داشت خود را مسئول کاهش حمایت مردم از دولت می داند و با قبول مسئولیت در این زمینه، از سمت رهبری حزب حاکم دموکرات و نخست وزیری کناره گیری می کند.

دولت به رهبری یوکیو هاتویاما در روز 16 سپتامبر سال گذشته، حدود نه ماه پیش، و در پی پیروزی چشمگیر حزب دموکرات در انتخابات مجلس نمایندگان تشکیل شد.

این انتخابات به بیش از نیم قرن حکومت کمابیش بدون وقفه حزب راستگرای لیبرال دموکرات بر ژاپن خاتمه داد و قدرت را به حزب دموکرات، که یک حزب چپ میانه محسوب می شود، منتقل ساخت.

Image caption مجلس نمایندگان با اکثریت آرا به نائوتو کان به عنوان نخست وزیر جدید رای اعتماد داد

بسیاری از ناظران پیروزی حزب دموکرات در انتخابات پارلمانی سال گذشته را به محبوبیت وعده های انتخاباتی رهبر حزب برای "ایجاد تغییرات" در سیاست های داخلی و خارجی ژاپن نسبت دادند.

با اینهمه، در ماه های بعد مشخص شد که دولت جدید نمی تواند برخی از تغییرات را بدانگونه که در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود عملی کند.

از جمله این وعده ها، بستن پایگاه هوایی آمریکا در جزیره اوکیناوا بود که آقای هاتویاما در اعلام کناره گیری از سمت نخست وزیری، به عنوان یکی از عوامل اصلی از دست دادن اعتماد عمومی نسبت به شخص خود از آن یاد کرد.

دیگر وعده های حزب دموکرات در مبارزات انتخاباتی به اصلاح ساختار اداری، ایجاد تحولاتی در تشکیلات و فرآیندهای سنتی سیاسی و اجرای یک رشته برنامه های اقتصادی جدید ارتباط داشت.

همزمان با استعفای نخست وزیر سابق ژاپن، ایچیرو اوزاوا، دبیرکل حزب دموکرات نیز از سمت خود استعفا داد.

به گزارش خبرگزاری ها، با اعلام کناره گیری آقای هاتویاما، نشانه هایی از بهبود موقعیت دولت به رهبری حزب دموکرات در سنجش افکار عمومی مردم ژاپن مشاهده شده است.

قرار است انتخابات مجلس مشاوران در ماه ژوئیه سال جاری برگزار شود و حزب دموکرات امیدوار است تغییر در سطح رهبری حزب بتواند به موفقیت نامزدهای آن در این انتخابات کمک کند.

نائوتو کان شصت و چهار سال سن دارد و در موسسه تکنولوژی توکیو تحصیل کرده است.

آقای کان در سال 1980 به عنوان یکی از نامزدهای فدراسیون سوسیالیست، که یک تشکل سیاسی کوچک و مدافع حفظ محیط زیست بود، وارد مجلس نمایندگان شد و پیش از این در سمت های وزیر بهداری و وزیر دارایی ژاپن خدمت کرده است.

مطالب مرتبط