لغو سفر اوباما به اندونزی و استرالیا در پی ادامه نشت نفت

Image caption بی پی از مواد شیمیایی برای پراکنده کردن نفت نشت کرده استفاده می کند

در حالیکه خشم عمومی در آمریکا به دلیل ادامه نشت نفت در خلیج مکزیک در حال افزایش است، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده سفر خود را به اندونزی و استرالیا که از قبل برای آن برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخته است.

در عوض قرار است آقای اوباما امروز برای سومین بار از منطقه خلیج مکزیک دیدن کند تا در جریان آسیب هایی که نشت نفت طی ۶ هفته گذشته به محیط زیست در منطقه خلیج مکزیک وارد کرده قرار بگیرد.

رییس جمهوری آمریکا که مسئولیت نشت نفت را بر عهده شرکت نفتی بی پی می داند به شدت از عملکرد این شرکت انتقاد کرده است.

در عین حال کاخ سفید آمریکا با ارسال قبض برخی از هزینه های ناشی از نشت نفت به شرکت بی پی خواستار پرداخت آن از سوی این شرکت شده است.

در همین حال شرکت نفتی بی پی اعلام کرده که سرانجام موفق شده با نصب یک کلاهک بر روی این چاه نفت در اعماق اقیانوس، دست کم بخشی از نفتی که از آن نشت می کند را از طریق لوله به کشتی هایی در سطح دریا انتقال دهد.

شرکت بی پی لوله نفت ترک خورده در بستر خلیج مکزیک که نفت خام از آن نشت می کند را بریده و موفق شده است سرپوشی بر روی آن قرار دهد.

روبات های زیر آب توانسته اند این سرپوش ایمنی را بر روی لوله آسیب دیده قرار دهند.

این عملیات بطور زنده از تلویزیون های آمریکا پخش شد.

گارد ساحلی آمریکا می گوید نصب این سرپوش پیشرفت مثبتی در مهار نفت به حساب می آید اما جنبه موقتی دارد و به مهار کامل نشت نفت کمک نمی کند.

در تصاویر ویدیویی منتشر شده نشان داده می شود که این سرپوش با وجود فشار ناشی از خروج نفت و گاز به محل نشت نزدیک می شود.

البته گفته می شود که دست کم ۲۴ ساعت زمان لازم است تا کارشناسان بتوانند درمورد موثر بودن این شیوه اظهار نظر کنند.

نشت نفت از چاه آسیب دیده شرکت بریتانیایی بی پی که ۲۲ آوریل آغاز شد، سواحل لوئیزیانا، میسیسیپی، آلاباما و فلوریدا را تهدید می کند.

میزان نشت به اندازه ای بالا بوده که دولت آقای اوباما آلودگی خلیج مکزیک را بزرگ ترین فاجعه محیط زیستی تاریخ آمریکا اعلام کرده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در تازه ترین اظهار نظر خود در مورد نشت نفت در خلیج مکزیک به شدت از شرکت نفتی بی پی انتقاد کرده و در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفته است که شاهد پاسخ سریعی از سوی این شرکت بریتانیایی نبوده است.

این دومین باری است که باراک اوباما سفر خود به استرالیا، اندونزی و گوام را به دلیل مشغولیت ناشی از بحران نشت نفت به تاخیر می اندازد.

شرکت بی پی اعلام کرده است که تا ماه آگوست (تقریبا دوماه دیگر) قادر به مهار کامل نشت نفت در خلیج مکزیک نخواهد بود.

طی هفته های گذشته کاخ سفید در مورد سرعت و چگونگی برخورد با این معضل به شدت تحت فشار بوده است.

شرکت نفتی بی پی تخمین می زند که بر اثر این حادثه تا کنون دست کم ۹۹۰ میلیون دلار ضرر دیده است.

مطالب مرتبط