کشته شدن یک مأمور پلیس در میخوره

Image caption کشته شدن یک مأمور پلیس در میخوره

در پی عملیات بازداشت دو فرد مظنون، یک کارمند آمان یا گروه ویژه پلیس تاجیکستان کُشته شده است.

طبق اطّلاع منابع وزارت کشور تاجیکستان، در پی این عملیات دو نفر، که در حمله به پاسگاه پلیس در میخوره، در 70 کیلومتری شمال شهر دوشنبه، مظنون بودند، کشته شده‌اند.

این منع می افزاید، افراد مظنون در این حادثه عضو جنبش اسلامی ازبکستان بوده‌اند و از قبل تحت نظارت نهادهای انتظامی و امنیتی قرار داشته‌اند.

همچنین در این حادثه یک نفر از افراد ملکی نیز در این حادثه جراحت برداشته است.

روز چهارشنبه 2 ژوئن، مأموران پلیس در منطقه میخوره برای بازرسی خودروی را منع کرده‌اند، ولی سرنشینان آن به سوی مأموران پلیس تیر انداخته، از محل حادثه فرار کرده و در مناطق کوهستانی پناه برده‌اند.

در نتیجه، بهرام صالحف، یک کارمند بخش مبارزه با قاچاق مواد مخدر پلیس تاجیکستان جراحت برداشته بود. بازرسان ثابت کرده‌اند، که صاحب این خودرو به این جرم هیچ ارتباطی ندارد، زیرا وی تنها به عنوان راننده تاکسی برای دو سرنشین خدمت می‌کرد.

هم اکنون، منابع پلیس تاجیکستان می‌گویند، که مأموران پلیس توانسته‌اند پناهگاه این دو نفر مظنون را آشکار ساخته و برای بازداشت آنها عملیاتی انجام دهند.

ولی افراد مسلح دوباره مقابله کرده، با مأموران پلیس وارد درگیری شده‌اند. هرچند، به گفته منابع پلیس، در پی این حادثه دو نفر مظنون کُشته شده‌اند، ولی آنها نیز طاهر صفرف، یک کارمند آمان یا گروه ویژه پلیس را به قتل رسانده‌اند.

منابع پلیس تا حال از افشای هویّت افراد مظنون و آشکار کردن جزئیات حادثه خودداری می‌کنند. ولی منابع وزارت کشور این افراد را "تروریست" خوانده‌اند.

به گفته آنها، این دو عضو جنبش اسلامی ازبکستان قصد داشتند در مناطق مختلف تاجیکستان وضع امنیتی را متشنج سازند. به عنوان دلیل این گفته‌ها، منابع پلیس از کشف مقداری از اسلحه در محل درگیری روز گذشته خبر دادند.

هرچند، قبلاً شایعاتی در باره احتمال ارتباط داشتن افراد سلاح‌بدست به گروههای قاچاقچی مواد مخدر وجود داشت، ولی در پی بازرسی محل حادثه نشانی از موادّ مخدِّر پیدا نشده است.

این در حالیست، که راه دوشنبه-خجند مسیر اصلی انتقال مواد مخدر از جنوب به شمال تاجیکستان محسوب می‌شود.

درگیری در پاسگاه پلیس در یک منطقه کوهستانی در حالی صورت گرفت، که دولت در پی برگزاری عملیات همه‌ساله “ککنار” پاسگاههای پلیس در مناطق کوهستانی را تقویت کرده است.

حمله به پاسگاههای پلیس در تاجیکستان حادثه کم‌نظیر محسوب می‌شود. هرچند سالی قبل در جریان عملیات "ککنار" از حمَلاتی به پاسگاههای پلیس در شرق تاجیکستان خبر داده شده بود.

در نهایت، مقامات وزارت کشور میرزا ضیایف، وزیر سابق امور اضطراری و از چهره‌های سرشناس مخالفان پیشین دولت را به دست داشتن در آن حمَلات متّهم کردند. وی در جریان یکی از عملیات برای سرکوب حمله‌گران کُشته شد.

مطالب مرتبط