موفقیت نسبی عملیات مهار نشت نفت در خلیج مکزیک

عملیات بی پی برای مهار نشت نفت
Image caption عملیات پیشین بی پی به علت مشکلات فنی موفق نبوده است

گارد ساحلی آمریکا از موفقیت نسبی مهندسان شرکت بی پی در مهار نشت نفت خام از محل یک سکوی حفاری آسیب دیده به خلیج مکزیک خبر داده است.

به گفته دریاسالار تد آلن، بی پی موفق شده است با نصب یک قیف جمع آوری کننده در ۲۴ ساعته گذشته بیشتر از شش هزار بشکه نفت خام در حال فوران را از چاه آسیب دیده جمع آوری کند.

این میزان تقریبا برابر با یک سوم تا نیمی از نفت خامی است که از زمان بروز سانحه انفجار در سکوی حفاری "دیپ هورایزن" از محل این چاه به طور روزانه به خلیج مکزیک نشت کرده است.

این حادثه در بیستم آوریل رخ داد و یازده تن از کارگران سکوی اکتشاف در اثر انفجار کشته شدند.

بی پی که مسوولیت اکتشاف و استخراج نفت از چاه آسیب دیده را بر عهده دارد، تاکنون چند بار تلاش کرده مانع ادامه نشت نفت به دریا شود ولی همه عملیات پیشین به علت مشکلات فنی شکست خورده است.

بی پی همزمان در حال حفر دو چاه کمکی است تا بتواند به وسیله آنها مانع از خروج نفت خام از چاه آسیب دیده شود ولی به نظر نمی رسد این عملیات تا یک ماه و نیم دیگر به نتیجه برسد.

آقای آلن ابراز امیدواری کرد مهندسان بی پی بتوانند پس از ایجاد ثبات در فعالیت قیف جمع آوری کننده و بستن شیرهای اطمینان، نفت خام بیشتری را از چاه آسیب دیده جمع آوری کنند.

او همچنین از گسترش بیشتر آلودگی نفتی در سواحل آمریکا خبر داد.

آلودگی نفتی سواحل آمریکا در خلیج مکزیک انتقاد شدید از بی پی و دولت باراک اوباما را به همراه داشته است.

باراک اوباما روز شنبه در پیام رادیویی هفتگی خود تاکید کرد همه امکانات خود را برای پاکسازی سواحل آمریکا و کمک به آسیب دیدگان محلی این حادثه به کار گیرد.

آقای اوباما همچنین تاکید کرد شرکت بی پی مسوول پرداخت هزینه های مرتبط با حادثه خلیج مکزیک خواهد بود.

آقای اوباما روز جمعه برای سومین بار به مناطق آسیب دیده سفر کرد تا از اهالی ایالت لوئیزیانا دلجویی کند.

شیلات یکی از منابع اصلی درآمد ساکنان سواحل خلیج مکزیک است و گسترش آلودگی نفتی لطمه زیادی به اقتصاد ایالت های ساحلی وارد کرده است.

گفته می شود بین ۲۰ تا ۴۵ میلیون گالن نفت خام از زمان بروز حادثه به خلیج مکزیک نشت کرده است.

مطالب مرتبط