وزیر دفاع آمریکا به جمهوری آذربایجان سفر کرد

Image caption در پنج سال گذشته آقای گیتس اولین مقام آمریکایی در سطح کابینه است که به آذربایجان سفر کرده

پس از آنکه مقام های جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کردند که آمریکا به روابطش با این کشور بی توجه است، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، برای رفع این نگرانی روز یکشنبه (6 ژوئن)، وارد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

آذربایجان راه ارتباطی مهم هوایی و زمینی برای ورود و خروج نیروهای نظامی آمریکایی و بین المللی به افغانستان است.

آقای گیتس اولین مقام آمریکایی در رده کابینه است که در پنج سال گذشته سفری رسمی به جمهوری آذربایجان داشته است.

وزیر دفاع آمریکا در بدو ورود به باکو گفت به آذربایجان آمده است تا با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، ملاقات کند و به مقام های این کشور اطمینان دهد که جمهوری آذربایجان در ائتلاف بین المللی، نقش مهمی دارد.

او همچنین گفت نامه ای از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای آقای علی اف آورده است.

نیک چایلدز، تحلیلگر بی بی سی در امور امنیتی که با وزیر دفاع آمریکا سفر می کند، می گوید دیدار آقای گیتس از جمهوری آذربایجان به این شکل، احتمالا ثابت می کند که آذربایجان تا چه حد راه عبور مهمی برای کاروان های کالا و تجهیزات نظامیان آمریکا به شمار می آید.

آمریکا از سال 2001 دهها هزار پرواز ترانزیت بر فراز آسمان جمهوری آذربایجان انجام داده است.

فقط در سال گذشته، صد هزار پرسنل آمریکایی و همچنین سایر پرسنل های بین المللی با استفاده از حریم هوایی جمهوری آذربایجان به افغانستان سفر کرده یا از آن خارج شده اند.

نود سرباز جمهوری آذربایجان نیز در عملیات نظامی ایساف به رهبری ناتو در افغانستان، شرکت دارند.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برای نقل و انتقال سرباز و تجهیزات خود به افغانستان عمدتا متکی به راه هایی بوده است که از پاکستان عبور می کند و به همین دلیل داشتن راه های جایگزین که در شمال واقع شده باشند، مانند آنهایی که از مسیر جمهوری آذربایجان می گذرد، بسیار حیاتی قلمداد می شوند.

اما به گفته نیک چایلدز با توجه به این که آینده پایگاه هوایی آمریکا در مناس قرقیزستان روشن نیست کریدور شمال نیز راه ارتباطی آسیب پذیری به نظر می رسد.

مطالب مرتبط