اسراییل فعالان صلح غزه را اخراج خواهد کرد

غزه
Image caption امروز یکشنبه بیشتر سرنشینان کشتی ایرلندی "راشل کری" آزاد خواهند شد.

مقام های اسراییلی گفته اند به زودی گروهی از فعالان صلح را که قصد داشتند با وجود محاصره غزه توسط اسراییل، با یک کشتی حامل کمک های بشردوستانه وارد این منطقه شوند اخراج خواهند کرد.

وزارت کشور اسراییل اعلام کرده است که ۱۱ نفر از فعالان صلح به همراه ۸ خدمه کشتی "راشل کری" مدارک مربوط به بازگشت شان را امضاء کرده اند و بیشتر آنها امروز یکشنبه، ششم ژوئن آزاد خواهند شد.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید منابع اسراییلی اعلام کرده اند که یک کشتی دیگر حامل کمک های بشردوستانه برای مردم غزه در راه رسیدن به این منطقه است.

دیروز شنبه نیروهای امنیتی اسراییل وارد کشتی ایرلندی راشل کری شدند.

این اقدام چند روز پس از آن صورت گرفت که نیروهای اسراییلی ۹ نفر از فعالان صلحی را که قصد داشتند برای شکستن محاصره غزه و انتقال کمک های بشردوستانه وارد آبهای این منطقه شوند را کشتند.

در پی این اقدام نیروهای ارتش اسراییل، انتقادهای بین المللی از این کشور افزایش یافت و روابط اسراییل با ترکیه که بیشتر کشته شدگان از شهروندان این کشور هستند، تیره شد.

با این حال اسراییل همواره از عملکرد نیروهای خود در این مورد دفاع کرده است و مقام های این کشور می گویند کماندوهای اسراییلی در دفاع از خود مجبور به تیراندازی شده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از صلح آمیز بودن تازه ترین عملیات کماندوهای این کشور در توقف کشتی ایرلندی تجلیل کرده است.

آقای نتانیاهو سرنشینان این کشتی ایرلندی را "فعالان صلح" خطاب کرد و در مقابل کشتی دیگر را "کشتی نفرت" توصیف کرد که سازماندهی آن را "گروهی از تروریست های خشونت طلب و افراطی ترک" برعهده داشتند.

نتایج کالبد شکافی

Image caption فعالان حاضر در این کشتی گفته بودند در برابر حمله اسرائیل مقاومت نخواهند کرد

گروه "جنبش غزه آزاد" که در قبرس مستقر است و چند روز پیش با ارسال چندین کشتی قصد شکستن محاصره غزه توسط اسراییل را داشت اعلام کرده است که کشتی های کمک رسان بیشتری را به این منطقه ارسال خواهد کرد.

شش فعال صلح مالزیایی و پنج فعال ایرلندی بر عرشه کشتی راشل کری بودند. این کشتی نام خود را از دانشجوی آمریکایی که در سال ۲۰۰۳ در نوار غزه توسط نیروهای ارتش اسراییل با یک بولدوزر زیر گرفته شد و کشته شد گرفته است.

کشتی راشل کری در حدود ۱۲۰۰ تن کمک های بشر دوستانه شامل صندلی چرخ دار، تجهیزات پزشکی و سیمان را حمل می کرده است.

اسراییل اعلام کرده است که پس از کنترل محموله این کشتی، آنچه را که قابل قبول باشد به غزه منتقل خواهد کرد.

در همین حال دیروز مسئولان در ترکیه جزییات مربوط به کالبد شکافی نه نفر از فعالان صلحی را که توسط اسراییل کشته شده بودند ارائه داده است. در مجموع ۳۰ گلوله از بدن این نه نفر بیرون آورده شده است.

نتایج این کالبد شکافی حاکی از آن است که یکی از فعالان صلح کشته شده ۴ مرتبه از ناحیه سر مورد شلیک گلوله قرار گرفته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید بعضی از جزییات ارائه شده در کالبدشکافی توسط ترکیه با ادعای اسراییلی ها در مورد استفاده حداقلی کماندوهای ارتش این کشور از زور همخوانی ندارد.

اسراییل از سال ۲۰۰۷ و همزمان با به قدرت رسیدن حماس در نوار غزه این منطقه را به محاصره درآورده است و می گوید تا زمانی که حماس در قدرت است سیاست های خود را در مورد نوار غزه تغییر نخواهد داد.

مطالب مرتبط