به روز شده:  12:19 گرينويچ - دوشنبه 07 ژوئن 2010 - 17 خرداد 1389

فارغ‌التحصیلان "مکتب کهنه" در روستای آقمزار

مدرسه چهارساله

در این مکتب که از یک صنفخانه عبارت است 51 نفر در سه بست درس می‌خوانند

همراه با هزاران نفر از فارغ‌التحصیلان مکتبهای میانه (مدارس متوسط) ‌تاجیکستان، 20 نفر از کودکان صنف (کلاس) چهارم در دیهه آقمزار ناحیه وخش، در جنوب تاجیکستان، نیز امسال مکتب شماره 54 در این دیهه را ختم کردند.

دیهه آقمزار جماعت دیهات "مشعل" در مکانی دورافتاده در مرز بین دو ناحیه وخش و دنغره در ولایت ختلان واقع است.

کودکان این دیهه که تقریباً 30 خانواده دارد، بعد از به پایان رساندن کلاس چهارم دیگر امکان تحصیل در مکتب خود را ندارند.

آن گونه که ساکنان بومی دیهه آقمزار می‌گویند، کودکان آنها بعد از ختم صنف چهارم باید چهار کیلومتر راه را طی کرده و برای تحصیل به مکتب دیگری روند.

امّا رفت و آمد به مکتب دیگر، بویژه در گرمای شدید تابستان و سرمای سخت زمستان، با طی کردن راه ناهمواری که از تل و تپه‌های زیادی می‌گذرد، برایشان دشوار بوده است.

مدرسه

امسال 20 نفر از این مکتب چهارساله فارغ‌التحصیل شدند

دولت غفوراف، مدیر مکتب دیهه آقمزار که ساختمان ویرانه آن بیشتر به طویله‌ای می‌ماند، می‌گوید که این مکتب همگی از یک صنفخانه (کلاس) عبارت بوده و در آن 51 نفر از شاگردان در سه بست تحصیل را به آخر رسانده‌اند.

به گفتة او، شرایط تحصیل برای کودکان در این جا ناگوار بوده، ولی تا حال از جانب شعبه معارف (آموزش و پرورش) ناحیه و ریاست معارف ولایت ختلان هیچ کمکی به آنها نشده است.

ساکنان دیهه چندین بار به حکومت ناحیه وَخش مراجعه کرده و آرزو دارند که رئیس ناحیه، شادی موسایف، را یک بار روبرو ببینند و سر موضوع تعلیم و تربیت کودکان با او مشورت کنند.

این همه در حالی است که به ابتکار رئیس جمهور سال 2010 در تاجیکستان "سال معارف و فرهنگ تکنیکی (فنی)" اعلام شده است.

معلمه

این معلمه با گریه می‌گوید که حال شاگردانش تباه است

گلناره خواجه‌یوا، معلمه این مکتب، می‌گوید که نبود شرایط و وسایل آموزشی حال شاگردان را تباه ساخته است.

وی افزود که مردم محلی، بویژه کودکان مکتب‌خوان، در تابستان و تیره‌ماه (پاییز) با کمبود شدید آب روبرو می‌شوند و مردم دیهه یک تُن آب را به مبلغ 200 سامانی می خرند.

به این دلیل، کودکان معمولاً با سر و لباس چرکین وارد درسخانه می‌شوند.

در دیهه آقمزار که از مرکز ناحیه وَخش بغایت دور است، در برابر بی مکتبی و بی‌آبی همچنین هیچ بنگاه طبی نیز فعال نیست و طبیبان (پزشکان) در این دیهه نیستند.

مردم محلی افرادی را که بیماریشان شدید است، معمولاً برای معاینه و درمان به مرکز ولایت می‌برند. و چندین مورد بوده است که زنان حامله در راهها و در بین تل و تپه‌های کوهستانی تولد کرده‌اند.

مدرسه

مردوم روستای آقمزار، بویژه مکتبیان، با بی‌آبی روبرواند

سفرعلی 8 ساله از جملة نفرانی است که در راه تولد شده است و به خاطر "در سفر" به دنیا آمدنش او را سفرعلی نام نهاده‌اند.

بعد از بارها مراجعه به مقامات بالایی و نیافتن کمک و پشتیبانی آنها، ساکنان دیهه آقمزار تصمیم گرفته‌اند که خودشان مکتبی دارای چهار صنفخانه از گِل و پاخسه (لای دیوار) بسازند.

ساختمان این مکتب کار دست والدینی است که در بیکاری و فقر به سر می‌برند و برای قامت افراختن بنا و پوشاندن بالای آن مبلغ انباشته آنها کمی می‌کند.

اگر کمکی به اهالی روستای آقمزار شود، کودکان این دیهه در آینده با "مکتب کهنه" خود الوداع خواهند گفت و تحصیل را در مکتب جدید خودساخته‌اشان ادامه‌خواهند داد.

اما در حال حاضر، آنها باید منتظر بمانند که وزارت معارف که همه‌ساله از صرف مبالغ هنگفتی برای ساختمان مکتبها خبر می‌دهد، به نیازهای کودکان آقمزار چه پاسخی خواهد داد.

عکسهای زیر را آرزوی کریم، خبرنگار محلی، در روز "زنگ کمالات" و عید فارغ‌التحصیلی کودکان کلاس چهارم در دیهه آقمزار ناحیه وَخش برداشته است:

 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار
 • مکتب کهنه آقمزار

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.