دو سال زندان برای متهمان پرونده بوپال در هند

Image caption نشت گاز سمی هزاران نفر از ساکنان بوپال را کشت و ناقص کرد

دادگاهی در شهر بوپال هند هشت نفر از کارمندان ارشد کارخانه یونیون کارباید را به خاطر ارتباطشان با حادثه نشت گاز در سال 1984 به دو سال زندان محکوم کرده است.

دادگاه روز دوشنبه (7 ژوئن)، گفت این افراد مرتکب سهل انگاری شده اند و هزاران قربانی این حادثه به دلیل اهمال این افراد کشته شده اند.

از زمان رخداد فاجعه در کارخانه یونیون کارباید، این نخستین بار است که این دادگاه برای افراد مرتبط با این حادثه، حکم محکومیت صادر می کند.

حادثه مذکور بدترین حادثه صنعتی در تاریخ جهان توصیف شده است.

از هشت نفر هندی که دادگاه امروز برای آنها حکم صادر کرد، یکی در قید حیات نیست و مابقی هم گفته اند درخواست فرجام خواهند کرد.

فعالان مدافع حقوق قربانیان این حادثه، می گویند حکم ها نه تنها دیر صادر شده بلکه بسیار سبک بوده است.

"خیانت"

در تاریخ سوم دسامبر 1984، چهل تن ماده سمی به نام متیل ایزوسیانیت از کارخانه یونیون کارباید که در زمینه تولید ضد آفت فعالیت داشت، نشت کرد.

مدافعان حقوق قربانیان این حادثه، می گویند دست کم پانزده هزار نفر به خاطر استشمام این گاز سمی در عرض چند روز جان خود را از دست دادند و تاثیرات وحشتناک این گاز تا امروز ادامه دارد.

Image caption حادثه بوپال بدترین حادثه صنعتی در تاریخ جهان توصیف شده است

محل این کارخانه مسدود شده و زمین های اطراف آن اکنون خالی از سکنه است.

این بخش از شهر بوپال از سال 1998 تاکنون در اختیار و تحت نظر دولت محلی در ایالت مادیا پرادش هند بوده است اما فعالان محیط زیست می گویند گاز سمی هنوز در هوای این منطقه یافت می شود.

هشت نفری که روز دوشنبه محکومیت خود را دریافت کردند همگی هندی و کارمندان ارشد کارخانه یونیون کارباید هستند.

در حالی که رئیس شاخه هندی یونیون کارباید در میان محکومانی است که امروز حکم زندان دریافت کرد، اما نامی از از وارن اندرسون، رئیس وقت کارخانه که از جمله متهمان این پرونده و دادگاه او را"فراری" خوانده بود، به میان نیامده است.

مدافعان حقوق قربانیان حادثه بوپال گفتند: "احکامی که دادگاه صادر کرده پیشینه بدی برای پرونده های مشابه خواهد بود و در حد جریمه برای تخلف رانندگی است. تصمیم گیری امروز یک افتضاح قضایی است. دولت هند به مردمش خیانت کرده است."

پس از آن که در سال 1987 سی بی آی (Central Bureau of Investigation)، دوازده نفر را به قتل نفس متهم کرد، پرونده بوپال به جریان افتاد.

اگر همان اتهام اولیه دنبال می شد هر یک از متهمان باید تا 10 سال زندانی می شدند اما در سال 1996 دیوان عالی هند اتهام را تخفیف و به سهل انگاری (مرگ ناشی از اهمال) تغییر داد که حداکثر مجازات تعیین شده برای ارتکاب آن تا دو سال حبس است.

فعالان می گویند آمار انواع اختلالات در سلامت که پس از حادثه بوپال در مردم منطقه دیده شده، به طور غیرعادی بالاست - نوزادان زیادی در این شهر به دنیا می آیند که معلولیت جسمی و ذهنی دارند یا به لحاظ رشد مشکل پیدا می کنند، آمار ابتلا به سرطان، دیابت و سایر امراض مزمن نیز بالاست.

آنها می گویند این مشکلات نه تنها شامل کسانی می شود که از نشت گاز جان بدر برده اند بلکه کسانی که سال ها بعد متولد شده اند را هم تحت تاثیر قرار داده است.

بیست سال پیش کارخانه یونیون کارباید 470 میلیون دلار به دولت هند خسارت پرداخت کرد.

شرکت "دو کمیکالز" (Dow Chemicals)، که در سال 1999 یونیون کارباید را خریداری کرد، می گوید مبلغ پرداخت شده شامل همه ادعاهای جاری و آتی علیه این شرکت است.

مطالب مرتبط