نارضایتی وزارت خارجه تاجیکستان از مقامات روسیه

Image caption دولت تاجیکستان اظهارات اخیر برخی از مقامات روسیه را توطئه‌آمیز خوانده است

وزارت خارجه تاجیکستان ضمن تسلیم یادداشتی دیپلماتیک به سفیر روسیه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، از ابراز نظر برخی از مقامات روسیه علیه تاجیکستان اظهار نارضایتی کرده است.

به گفته وزارت خارجه تاجیکستان، برخی از سخنرانیهای ولاديمير ژرنوفسکی، معاون رئیس دومای روسیه و گینادی آنیشنکو، رئیس اداره نظارت بر اجرای حقوق مصرف کنندگان و حفظ بهداشت روسیه "توطئه‌انگیز" است.

این مطلب در جریان دیدار همراخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان با یوری پاپف، سفیر روسیه در تاجیکستان، روز جمعه 4 ژوئن اظهار شده است. نامه رسمی وزارت خارجه را در این باره را آقای ظریفی به سفیر روسیه تسلیم کرد.

ولی دولت نذری، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان روز دوشنبه 7 ژوئن در صحبت با بی بی سی تأکید کرد که از لحاظ قواعد دیپلماسی این نامه "نامه اعتراضی" نبوده، بلکه فقط یاداشتی رسمی در این خصوص بوده است. است.

وی همچنین خبر داد که در جریان این صحبت وزیر خارجه تاجیکستان توجّه سفیر روسیه را به مشکل منع واردات میوه خشک تاجیکستان به قلمرو این کشور جلب ساخته است.

تأکید شده است که این محدودیت باعث خسارات جدّی به مردم تاجیکستان، به ویژه ساکنان ولایت سغد شده است. آقای ظریفی مجدداً از سفیر روسیه دعوت کرده است که دولت این کشور امکان لغو چنین محدودیّت را بررسی کند.

پیشتر، ولاديمير ژرنوفسکی، معاون رئیس دومای روسیه روز 28 مه در یک نشست مطبوعاتی اظهار داشته بود که دورنمای تاجیکستان و قرقیزستان "به عنوان کشورهای مستقل تیره است و آنها باید به یک واحد مأموری روسیه تبدیل شوند."

از سوی دیگر گنادی آنیشنکو، که در بیش از یک ماه اخیر پس از شیوع بیماری فلج اطفال در تاجیکستان تحریمهای را علیه این کشور روی دست گرفته بود، در پی وقوع حوادث طبیعی و سیلابها در تاجیکستان اظهار داشته است، که "این کشور را خدا کم-کم تنبیه داده ‌است”.

Image caption دولت نذری می‌گوید که واکنش دولت تاجیکستان به اظهارات اخیر مقامات روسیه "نامه اعتراضی" نیست

دولت نذری از پاسخ به این سؤال که چرا دولت تاجیکستان به اظهار نظر این دو مقام روسیه سریعا واکنش نکرد، خودداری کرد.

ولی، به اعتقاد سیم‌الدّین دوستف، سیاست‌شناس تاجیک، کُندی دولت تاجیکستان برای واکنش به اظهارات مقامات روسیه به مشکلات اداری بستگی دارد.

وی گفت: “تصمیم گیریها در رابطه به سیاست خارجی در صلاحیت پرزیدنت رحمان است و مشکلات اداری باعث چنین تأخیر شده‌است”. از سوی دیگر، آقای دوستف می‌گوید که دولت در این زمینه “احتیاتکاری" می‌کند و این امر را باید همچون "تلاش دولت برای حفظ استقلال تاجیکستان" ارزیابی کرد.

در مطبوعات هفته گذشته تاجیکستان اظهار نظر اخیر این دو مقام روسیه واکنش تندی را به دنبال داشت.

کارشناسان ادّعا می کنند که دولت تاجیکستان را ضرور است در موضوع ادامه‌عضویت خود در سازمانهایی، نظیر کشورهای همسود، سازمان همکاریهای اورواسیا و سازمان پیمان امنیت دسته جمعی، که معمولاً روسیه در آنها موقع اوّل را دارد، تجدید نظر کند.

گذشته از این صاحب‌نظران ادّعا دارند که روسیه دیگر شریک استراتژیک تاجیکستان نیست و در بحث میان این کشور با ازبکستان در مورد استفاده از ذخایر آب در آسیای مرکزی از موضع ازبکستان پشتیبانی می‌کند.

آنها تصمیمهای اخیر روسیه در مورد منع واردات میوه خشک تاجیکستان، بالا بردن میزان عوارض گمرکی برای موادّ سوختی، که به تاجیکستان صادر می‌شود، نشانه‌های فشار روسیه به دولت تاجیکستان ارزیابی می‌کنند.

اخیراً، آندری گرازین، رئیس پژوهشگاه مسائل کشورهای همسود روسیه در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفته بود که “از یک سال بدین سو تاجیکستان در فهرست شریکان بااعتماد روسیه قرار ندارد”.

وی همچنین پیش بینی کرده بود که در منطقه آسیای مرکزی و بویژه در تاجیکستان در تابستان و تیره‌ماه سال جاری احتمال تشنج اوضاع وجود دارد.

مطالب مرتبط