آمریکا: بی اعتنایی اتحادیه اروپا ترکیه را به طرف شرق هل داد

Image caption رابرت گیتس ابراز امیدواری کرده است که روابط اسرائیل و ترکیه ترمیم و احیا شود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در باره شدیدتر شدن کدورت میان ترکیه و اسرائیل ابراز نگرانی کرده است.

این وضعیت ناشی از حمله دو هفته پیش اسرائیل به یک کاروان دریایی است که حامل کمک های مردمی برای غزه بود اما عبور این کاروان به خشونت و همچنین مرگ هشت فعال ترکیه ای تبار کشیده شد.

هفت تن از این افراد اهل ترکیه بودند اما نفر هشتم شهروند آمریکایی ترکیه ای تبار بود.

آنها از سرنشینان کشتی مرمره آبی بودند که مورد حمله کماندوهای اسرائیل قرار گرفت. این کشتی، یکی از شش کشتی حامل کمک های بشردوستانه و فعالان صلح بود که قصد داشت محاصره اقتصادی نوار غزه را بشکند اما در آبهای بین المللی متوقف شد.

مابقی صدها فعال صلح که با این کشتی ها سفر می کردند، بازداشت و بعد از انتقال به خشکی در نهایت از اسرائیل اخراج شدند.

آقای گیتس روز چهارشنبه (9 ژوئن)، گفت بخشی از وخامت روابط میان اسرائیل و ترکیه، بر گردن آنهایی است که با ملحق شدن ترکیه به اتحادیه اروپا مخالف هستند.

وزیر دفاع آمریکا گفت آنها به فاصله گرفتن ترکیه از غرب کمک کرده اند.

"هل داد به طرف شرق"

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران در لندن، پایتخت بریتانیا، گفت که امتناع اتحادیه اروپا از قبول عضویت ترکیه تا حدی باعث شده است که این کشور مشی سیاست خارجی خود را تغییر دهد و روابطش با اسرائیل نیز رو به وخامت بگذارد.

او گفت: "وخیم شدن روابط ترکیه و اسرائیل در یک سال گذشته باعث نگرانی است. به نظر من اگر احساس می شود ترکیه به شرق گرایش پیدا کرده است بخشی از آن به این دلیل بوده که برخی از کشورهای اروپایی ترکیه را به آن سو هل داده و حاضر نبوده اند ارتباطی را که ترکیه با این منطقه می خواسته است، بر قرار کنند."

از سال 2005 که مذاکرات اروپایی در مورد عضویت ترکیه در اروپا آغاز شد، ترکیه فقط موفق شده است دوازده شرط از 35 شرط تعیین شده برای عضویت در اتحادیه اروپا را تکمیل کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: "من معتقدم که ما باید در مورد عواملی که باعث شده است ترکیه سیاست خارجی خود را تغییر دهد، خوب و دقیق فکر کنیم. در عین حال ما باید ببینیم چه می توانیم بکنیم که ارتباط ترکیه با غرب را برای رهبران ترکیه جذاب تر و مهم تر کنیم."

روابط ترکیه و اسرائیل از زمانی رو به سردی گذاشت که ترکیه از حمله سه هفته ای اسرائیل به نوار غزه در ژانویه 2009 به شدت انتقاد کرد.

اما با حمله اسرائیل به کاروان دریایی امدادرسانی به غزه در تاریخ 31 مه امسال، که به کشته شدن تعدادی از فعالان صلح انجامید، سردی روابط دو کشور به شدت وخیم شده است.

ترکیه که تنها کشور مسلمان عضو سازمان ناتو است و پیش از این متحد اصلی اسرائیل در منطقه محسوب می شده، اکنون سفیر خود را از تل آویو فراخوانده و مانورهای نظامی مشترک با اسرائیل را نیز لغو کرده است. ترکیه به تازگی گفت ارتباط اقتصادی و نظامی اش با اسرائیل را به حداقل ممکن می رساند.

رابرت گیتس ابراز امیدواری کرده است که روابط اسرائیل و ترکیه ترمیم و احیا شود.

مطالب مرتبط