کمک ایران برای بنیاد راه آهن دوشنبه - هرات

Image caption ایران تصمیم گرفته است به بنیاد راه آهنی که تاجیکستان را با آن کشور از طریق افغانستان می‌پیوندد، کمک کند

دولت ایران مبلغ یک میلیون دلار برای تهیه مستندات فنّی و مالی طرح راه آهن دوشنبه-یاوان-کلخوز‌‌آباد-مزار شریف-هرات اختصاص داده است.

این موضوع روز چهارشنبه 9 ژوئن در جلسه هیئتهای رسمی ایران و تاجیکستان در دوشنبه مطرح شد.

طرح بنیاد این راه آهن که تاجیکستان را از طریق افغانستان به ایران می‌پیوندد، از مدّتها قبل مطرح بود، ولی طرفها تازه مطالعه فنّی و مالی آن آغاز کرده‌اند.

جانب ایران راه آهن خود تا شهر هرات افغانستان را قبلاً ساخته و آن مورد بهره‌برداری قرار داده است.

انتظار می‌رود تا آخر ماه جاری رهبران سه کشور ایران و افغانستان و تاجیکستان در افغانستان یک سند نهایی برای اجرای این طرح را امضا کنند.

اجرای این طرح بیشتر برای تاجیکستان، که همین حالا با کشور همسایه ازبکستان بر سر ترانزیت کالاهایش از طریق راه آهن آن کشور با مشکل روبرو شده است، مهم تلقّی می‌شود.

مقامهای شرکت "راه آهن تاجیکستان" می‌گویند که ازبکستان طی چند ماه گذشته صدها واگون باربری این کشور را در قلمرو خود متوقف کرده و هزارها تن موادّ سوختی و ساختمانی و غذایی وارد تاجیکستان نشده است.

ازبکستان تنها کشوریست که راه آهن تاجیکستان به سیستم راه آهن آن پیوست است و کارشناسان می‌گویند که با قطع ارتباط در این راه، مقامات ازبک تاجیکستان را عملاً در یک محاصره اقتصادی قرار داده‌اند.

در جلسه هیئتهای ایرانی و تاجیکی همچنین موضوع همکاری دو کشور در زمینه کارکرد محصولات کشاورزی و معادن نیز مطرح شده است.

یک مقام رسمی که خواست نامش گفته نشود گفت که در این جلسه موضوع مساعدت ایران به حلّ مشکل روابط میان دوشنبه و تاشکند نیز مطرح شده است، امّا این فرد نگفت، که ایران از چه راه به حلّ این مشکل کمک خواهد کرد.

دیدار یک به یک رئیسان جمهوری تاجیکستان و ایران نیز پشت درهای بسته انجام شد.

وی قرار است فردا برای شرکت در نمایشگاه اکسپو در چین به شانگهای سفر می‌کند.

پیشتر برخی رسانه‌ها نوشته بودند، که ممکن است محمود احمدی نژاد در نشست سران گروه شانگهای در تاشکند، که 10-11 ژوئن برگزار می‌شود، شرکت کند، ولی سفیر ایران در تاجیکستان این خبر را رد کرد.

رسانه‌های روسیه نوشته‌اند که آقای احمدی‌نژاد به دلیل بروز اختلافات بین ایران و روسیه بر سر موضعگیری مسکو در قبال برنامه هسته‌ای تهران از شرکت در نشست گروه شانگهای، که از سازمانهای منطقه‌ای تحت نفوذ روسیه محسوب می‌شود، منصرف شده است.

مطالب مرتبط