سقوط شدید ارزش سهام شرکت بی پی

Image caption بی پی به طور فزاینده ای مورد حمله سیاستمداران آمریکا قرار گرفته است

به دنبال سقوط ارزش سهام شرکت بی پی در بورس نیویورک به میزان 16 درصد در ساعات شب گذشته، مدیران این شرکت نفتی بزرگ بریتانیایی در تلاشند به سرمایه گذاران اطمینان دهند که بی پی همچون گذشته محکم و استوار است.

آنها روز پنجشنبه (10 ژوئن)، گفتند سقوط ارزش سهام توجیه قانع کننده ای ندارد چون این شرکت نه تنها به لحاظ مالی استوار است بلکه همچنین به خاطر انعطاف پذیر بودنش، قادر است جوابگوی واقعه نشت نفت در خیلج مکزیک باشد.

بی پی اخیرا از سوی دولت آمریکا تحت فشار زیادی بوده که تا زمانی که بحران نشت نفت حل نشده، به سهام داران سود سهام پرداخت نکند.

سردبیر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید برخی از مدیران بی پی معتقدند که حتی اگر برای بهبود روابط با دولت آمریکا هم شده است، پرداخت سود سهام باید فعلا لغو شود.

سقوط ارزش سهام

نگرانی از این که ممکن است دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای بی پی جریمه ای سنگین تعیین کند، باعث شد ارزش سهام بی پی در اولین معاملات امروز در بازار لندن دوازده درصد کاهش پیدا کند اما بعد بار دیگر صعود کرد.

سقوط اخیر به این معنی است که از آغاز نشت نفت در اسکله Deepwater Horizon، در خلیج مکزیک در تاریخ 20 آوریل، ارزش سهام این شرکت نفتی بریتانیایی تقریبا نصف شده است.

اولین معاملات سهام بی پی در بورس لندن با بهای 345 پنس - پائین ترین میزان از سال 1997 - انجام گرفت اما کمی بعد بالا رفت و با بهای 375 پنس معامله شد.

در حال حاضر در بریتانیا این نگرانی وجود دارد که وجهه مالی این کشور در آمریکا خدشه دار شده است.

در حالی که انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر نزدیک تر می شود، بی پی به طور فزاینده ای مورد حمله سیاستمداران این کشور قرار گرفته است.

کن سالازا، وزیر کشور آمریکا، گفته است که بی پی باید به سایر شرکت های نفتی که به خاطر وقفه در استخراج نفت در آبهای عمیق، وادار شدند شمار کارمندان خود را کاهش دهند، خسارت پرداخت کند.

رئیس جمهوری آمریکا برای مهار نشت نفت در خلیج مکزیک از شرکت های نفتی خواست طرح های اکتشاف و استخراج نفت را به حال تعلیق درآورند.

در همین حال، توماس پرلی، معاون دادستان کل آمریکا، در جلسه ای در کنگره این کشور گفت وزارت دادگستری آمریکا درصدد است حکمی صادر کند که بر اساس آن بی پی قادر نخواهد بود نوبت بعدی پرداخت سود سهام را اجرا کند.

امروز قرار است کنگره آمریکا جلسه دیگری را برای بررسی نشت نفت در خلیج مکزیک برگزار کند.

مطالب مرتبط