افزایش قدرت حزبی ضد اسلامی در انتخابات هلند

Image caption خرت ویلدرز نتیجه انتخابات سراسری برای حزبش را جشن گرفته است

حزبی ضد اسلام در هلند تعداد کرسی ها خود را در پارلمان این کشور بیش از دو برابر کرده است. البته روشن نیست که حزب توده گرای "آزادی" (PVV)، به دولت ائتلافی هلند بپیوندد یا نه.

رهبری این حزب راست گرا و تندرو را خیرت ویلدرز بر عهده دارد. او در گذشته قرآن را با کتاب "نبرد من" به قلم آدولف هیتلر، رهبر رژیم نازی آلمان در جنگ دوم جهانی، مقایسه کرده و خواستار ممنوع شدن چاپ و پخش آن در هلند شده بود.

در انتخابات سراسری اخیر در هلند، حزب راست میانه لیبرال "و و د" (VVD)، با یک کرسی بیشتر از حزب چپ میانه کارگر، جایگاه بزرگترین حزب را به دست آورده است.

حزب دموکرات مسیحی یان پتر بالکنند، نخست وزیر سابق هلند، شکست بزرگی را متحمل شده است.

انتظار می رود به دنبال برگزاری انتخابات سراسری در هلند میان احزاب این کشور تا چند هفته در مورد تشکیل دولت ائتلافی مذاکره انجام بگیرد.

99 درصد از آرا شمرده و مشخص شده است در حالی که از 150 کرسی پارلمان، 31 کرسی به "و و د" رسیده است، حزب کارگر 30 کرسی را از آن خود کرده است.

با توجه به این که حزب "و و د" مارک روت بیشترین کرسی ها را به دست آورده است ابن احتمال اکنون وجود دارد که او نخست وزیر جدید هلند شود. در این صورت آقای روت اولین رهبر "و و د" خواهد بود که از جنگ جهانی اول تا کنون به این مقام می رسد.

Image caption مارک روت و پتر بالکننده در جریان مبارزات انتخاباتی در هلند

از جمله پیروزمندان این انتخابات که خارج از انتظار بوده است حزب ضد اسلامی پ و و (آزادی)، است که شمار کرسی ها خود را در پارلمان از 9 به 24 افزایش داده است.

این موفقیت برای این حزب بیسابقه بوده است.

موضوع اصلی مبارزات انتخاباتی اخیر در هلند شرایط اقتصادی بود که از منظر بسیاری موضوع مهاجرت را تحت الشعاع قرار داده است.

اما گزارشگران می گویند که موفقیت مشهود حزبی ضد اسلامی مانند "پ و و" نشان داده که موضوع مهاجرت هنوز هم موضوعی مهم است.

مبارزات انتخاباتی خرت ویلدرز، رهبر این حزب بر پایه جلوگیری از اسلامی شدن هلند بود.

او نه تنها خواستار ممنوع شدن قرآن در هلند است بلکه همچنین می گوید زنانی که می خواهند روسری سر کنند باید مالیات جداگانه بابت این کار پرداخت کنند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: "هیچکس در لاهه دیگر نمی تواند این حزب را نادیده بگیرد. ما می خواهیم در تشکیل دولت ائتلافی سهم داشته باشیم."

هلند اولین کشور در منطقه یورو است که پس از بحران یورو که اوایل امسال این منطقه را در بر گرفت، انتخابات سراسری برگزار کرده است.

آقای روت، نخست وزیر احتمالی دولت ائتلافی هلند، طرفدار کاهش شدید هزینه های این کشور و همچنین کاهش پرداخت کمک های دولتی به مهاجران است.

مطالب مرتبط